0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik. cz.II

Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik. cz.II

Data dodania: 03-01-2023

Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik. cz.II

Przed Wami kolejna część poradnika, z którego dowiecie się, jak krok po kroku odnowić drewniane meble. Idziemy o zakład, że niejeden z Was ma w domu meble, które wymagają odświeżenia lub takie, którym chcecie dać nowe życie – z naszymi wskazówkami dowiecie jak zrobić to szybko i dobrze! W poprzednim wpisie z tej serii przedstawiliśmy pierwsze dwa kroki renowacji mebli – dziś pora na kolejne. Zaczynamy!

Krok 3: Ponowne szlifowanie

Po upływie czasu schnięcia określonego przez producenta kleju lub szpachli konieczne będzie powtórne przeszlifowanie tego fragmentu. Jest to konieczne, by nadmiar preparatu nie odstawał od płaszczyzny mebla i nie odróżniał się od pozostałej powierzchni. Do tego celu należy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego, warto jednak ścierać klej lub szpachlę z wyczuciem – tak, by nie wyszlifować naprawianego miejsca zbyt mocno i nie spowodować wgłębienia. Po wszystkim należy odkurzyć mebel oraz usunąć z jego powierzchni pozostały po szlifowaniu pył.

alt

Krok 4: malowanie

Malowanie to jeden z najbardziej wyczekiwanych, ale także najtrudniejszych momentów w całym procesie odnawiania mebli drewnianych. Najbardziej wyczekiwany, bo właśnie wtedy najlepiej widać postęp prac i spodziewany efekt. Najtrudniejszy – bowiem to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do rozluźnienia atmosfery i błędów, które mogą skutkować zniweczeniem całej pracy. Jednym z nich jest rozpoczynanie malowania od środka za pomocą szerokiego pędzla i w różnych kierunkach. Malowanie zacząć bowiem należy od pomalowania narożników i trudnodostępnych miejsc za pomocą niewielkiego pędzelka – zniweluje to ryzyko nałożenia zbyt dużej ilości farby i powstanie nieestetycznych zacieków. Jeśli ten etap mamy już za sobą, należy przystąpić do malowania pozostałej powierzchni za pomocą wałka lub – jeśli zależy nam na efekcie smug – szerokiego pędzla. Kluczowy jest dobór odpowiedniego narzędzia – wałka, który nie gubi włosów i pozwala równomiernie rozłożyć farbę. Należy również pamiętać o malowaniu w jednym kierunku, najlepiej zgodnie z kierunkiem co pozwoli na równomierne pokrycie całego mebla bez nieestetycznych zacieków oraz podkreśli usłojenie mebla. Zdarza się, że dla uzyskania preferowanego efektu proces malowania należy powtórzyć, jednak warto to zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy.

Warto pamiętać, że malowanie kryjącą farbą to nie jedyna opcja na odświeżenie drewnianego mebla – równie efektownym sposobem jest pokrycie jego powierzchni bejcą, które pogłębią dotychczasowy kolor i podkreślą naturalne usłojenie.

W przypadku pojawienia się na pierwszych warstwie drobnych nierówności lub pęcherzyków powietrza warto przetrzeć powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie ponownie odkurzyć mebel.

alt

Krok 5: zabezpieczenie mebla

Zdania na temat zabezpieczania pomalowanego farbą mebla są podzielone – warto jednak rozważyć położenia środka zabezpieczającego, by uchronić powierzchnię przed uszkodzeniami. Do wyboru jest kilka metod i preparatów zabezpieczających, do najpopularniejszych z nich należą przede wszystkim woski i lakiery. Pierwsze z nich tworzą na powierzchni mebla gładką, matową warstwę, która dodatkowo pogłębia i wzmacnia kolor. Ten typ zabezpieczenia szczególnie dobrze współpracuje z farbami akrylowymi i kredowymi, jednak nie jest zbyt trwały – najlepiej sprawdzi się w przypadku mało eksploatowanych powierzchni, jak komody czy półki.

Lakiery do drewna dzielą się z kolei na lakiery wodorozcieńczalne oraz poliuretanowe, z których to właśnie te ostatnie najczęściej polecane są jako wykończenie mebli drewnianych. Są odporne na plamy, zarysowania czy wodę, dlatego świetnie sprawdzą się jako zabezpieczenie stołów i krzeseł.

Również meble odnowione za pomocą bejcy wymagają dodatkowego zabezpieczenia, nie są to bowiem preparaty chroniące drewno przed zarysowaniem czy działaniem niekorzystnych czynników. Z tego względu po ich wyschnięciu i uzyskaniu zadowalającego efektu warto zabezpieczyć powierzchnię odpowiednio dopasowanym lakierem lub impregnatem.

 

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu