0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik cz. I
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik cz. I

Data dodania: 09-12-2022

Renowacja drewnianych mebli krok po kroku – praktyczny poradnik cz. I

Renowacja mebli to trend, który od jakiegoś czasu cieszy się coraz większa popularnością. Z jednej strony z pewnością ma na to wpływ coraz większa świadomość ekologiczna, z drugiej – chęć dania starym przedmiotom nowego życia. Nie bez znaczenia jest fakt, że trendy w aranżacji po raz kolejny zatoczyły koło i meble z charakterystycznych epok np. PRL pozwalają urządzić wnętrze w oryginalny i niebanalny sposób. Jedno jest pewne – odnawianie mebli to świetny sposób na stworzenie wyjątkowego, niepowtarzalnego modelu, idealnie dopasowanego do stylu wnętrza. Dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym w kilku prostych krokach dowiecie się jak przebiega cały proces i czego potrzebujecie, by przeprowadzić go dobrze.

Krok 1: usunięcie starych powłok

Ten element to podstawa w większości technik renowacji mebli – przeważająca część odnawianych będzie wymagała usunięcia wierzchniej warstwy. Niezależnie od tego czy stara powłoka jest uszkodzona, poplamiona czy po prostu zależy Ci na zmianie jej koloru – pozbycie się jej jest pierwszym i najważniejszym etapem. Zanim jednak do niego przystąpicie, należy dokładnie oczyścić mebel – za pomocą roztworu szarego mydła i miękkiej gąbki trzeba usunąć z niego powierzchniowe zabrudzenia, kurz i tłuszcz. Istnieje kilka sposobów na usunięcie starej powłoki, opis każdej z nich znajdziecie poniżej:

  • usuwanie ręczne – polega na ręcznym szlifowaniu powierzchni mebla w celu usunięcia wierzchniej warstwy. Podstawowym narzędziem w tej technice są: papier ścierny o różnej gradacji (gruboziarnisty i drobnoziarnisty) szpachelka, skrobak i druciana szczotka. Warto także zaopatrzyć się w packę szlifierską, która dzięki specjalnemu uchwytowi pozwala na wygodne i precyzyjne operowanie papierem
alt
  • usuwanie mechaniczne – ta technika wykorzystuje elektronarzędzia takie jak szlifierka czy opalarka. Pozwala szybko i przy niewielkim wysiłku usunąć większą część powłok. W przypadku renowacji mebli najczęściej wykorzystuje się szlifierki mimośrodowe (do wklęsłych i wypukłych powierzchni), szlifierki oscylacyjne (do powierzchni płaskich i narożników) oraz szlifierki oscylacyjne Delta (do trudno dostępnych przestrzeni)
alt
  • usuwanie chemicznew tym przypadku stare powłoki usuwa się za pomocą gotowych preparatów tzw. zmywaczy. Ich podstawowym zadaniem jest rozpuszczenie wierzchniej warstwy, co w założeniu ma ułatwić jej usunięcie. Warto jednak pamiętać, że typ rozpuszczalnika należy dopasować do rodzaju powłoki, jaka znajduje się na meblu. Ta technika sprawdza się przede wszystkim w przypadku mebli o fantazyjnych kształtach, których wyszlifowanie za pomocą papieru lub szlifierki jest niemożliwe.

Krok 2: naprawa pęknięć, rys i ubytków

Z racji upływu czasu większość przeznaczonych do renowacji mebli posiada mniejsze lub większe rysy, ubytki i uszkodzenia. Dlatego po usunięciu wierzchniej powłoki i dokładnym odpyleniu mebla, należy przystąpić do zaklejania i maskowania pęknięć, tak by uzyskać gładką i nieskazitelną powierzchnię. Najczęściej wykorzystywanym preparatem jest gotowa masa szpachlowa w tubce, do nabycia w większości sklepów budowlanych. Cały proces nie jest skomplikowany – odmierzoną część pasty nakłada się na ubytek a następnie wyrównuje powierzchnię za pomocą niewielkiej packi. Warto pamiętać, że masa szpachlowa występuje w wielu różnych odcieniach – kolor preparatu powinien być maksymalnie zbliżony to odcienia mebla.

Jeśli mebel posiada pęknięcia, to należy je naprawić na tym etapie – za pomocą specjalistycznego, przeznaczonego do drewna kleju. By klej do drewna miał szansę porządnie związać oba elementy warto wykorzystać ściski stolarskie, które utrzymają materiał w pożądanej pozycji. Warto ściśle przestrzegać czasu wiązania kleju określonego przez producenta – da to gwarancję, że naprawione elementy będą ze sobą ściśle związane. Nie warto stosować dodatkowego osuszania, czy kierować na klejony mebel strumienia ciepłego powietrza – w większości przypadków wstępne wiązanie kleju następuje już po 25 minutach, zaś pełną wytrzymałość spoina osiąga po 24 godzinach.

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu