Wyciskacze do mas silikonowych i klejowych
Masa silikonowa, powszechnie nazywana po prostu silikonem to preparat, który znajduje zastosowanie w wielu pracach budowlanych i wykończeniowych. Jego rola jest nie do przecenienia – uszczelnia bowiem szczeliny, wypełnia spoiny i rysy oraz tworzy połączenia pomiędzy materiałami. Jego właściwości sprawiają, że odporny jest na wilgoć, pleśń oraz zmienne warunki atmosferyczne, jednak by można w pełni wykorzystać jego potencjał niezbędna jest poprawna aplikacja. Do precyzyjnego nakładania mas silikonowych powszechnie wykorzystuje się specjalne narzędzia, tzw. wyciskacze. I choć pierwszym, co przychodzi na myśl jest tradycyjny, ręczny wyciskacz, to w rzeczywistości modeli dostępnych na rynku jest znacznie więcej. Poznaj je wszystkie!
Rodzaje wyciskaczy do silikonu
Dostępne na rynku modele wyciskaczy do silikonu różnią się między sobą wyglądem, funkcjami, sposobem działania oraz ceną. A tu różnice potrafią być naprawdę spore. Jedno jest jednak pewne – bez nich aplikacja silikonu nie byłaby możliwe. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych rodzajów wyciskaczy, dzięki którym wybór modelu odpowiadającego Waszym potrzebom będzie znacznie prostszy.
Ręczny wyciskacz do silikonu – zwany także pistoletem do silikonu to popularny model dostępny w większości sklepów budowlanych i internetowych sklepów narzędziowych. Ich popularność wynika przede wszystkim z wyjątkowo niskiej ceny, prostej konstrukcji i intuicyjnej obsługi. Tego typu wyciskacze składają się z magazynka, w którym umieszcza się tubę z silikonem lub klejem oraz tłoka, rękojeści oraz dźwigni spustu. Samo działanie jest równie proste, jak budowa – po umieszczeniu tuby we wspomnianym magazynku, tłok przesuwa się za pomocą dźwigni wyciskając silikon z wnętrza obudowy. Kosz tego typu urządzeń waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a dzięki prostej obsłudze doskonale sprawdzą się podczas przeprowadzania drobnych prac remontowych i wykończeniowych. W przypadku tego typu pistoletów do silikonu warto jednak zwrócić szczególną uwagę na długość tłoku, bowiem zbyt krótki może powodować niedostateczne wyciśnięcie kleju lub silikonu z tuby. Istotną kwestią jest także waga samego urządzenia – im niższa, tym lżejsze manewrowanie wyciskaczem i łatwiejsza aplikacja silikonu. Przydatnym elementem jest także ergonomiczna rękojeść, dzięki której pistolet pewnie będzie leżał w dłoni. Minusem tego typu rozwiązania jest z kolei awaryjność pistoletów oraz fakt, że wymagają użycia stosunkowo dużej siły.
Akumulatorowy wyciskacz do silikonu – istotną różnią pomiędzy wspomnianym wyżej modelem a jego akumulatorowym odpowiednikiem jest fakt, że jego użytkowanie odbywa się bez użycia dużej siły. Dzięki wyposażeniu w akumulator jego wykorzystanie możliwe jest także w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia wyciskacza do źródła prądu stałego. Ta cecha stanowi istotną przewagę akumulatorowych wyciskaczy do silikonu nad pneumatycznymi i elektrycznymi odpowiednikami. Jednocześnie autem tego typy pistoletów jest elektroniczna regulacja prędkości ruchu tłoka, pozwalająca na dopasowanie szerokości silikonu do wykonywanego zadania. Większość wyciskaczy akumulatorowych wyposażona jest także w blokadę wycieku masy co pozwala na przerwanie pracy w dogodnym momencie, bez ryzyka, że klej i silikon będą wyciekać i brudzić zarówno sprzęt, jak i powierzchnię roboczą. Istotną cechą akumulatorowych wyciskaczy do silikonu jest także obecność diody LED, która pozwala doświetlić przestrzeń roboczą – jest to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w pracach w trudnych warunkach i niedostatecznym oświetleniu. Decydując się na zakup akumulatorowego wyciskacza do silikonu warto szczególną wagę przyłożyć do jakości wykonania oraz materiału, z którego zrobiona została obudowa. Ze względu na to, że jest to urządzenie przeznaczone do użytku profesjonalnego, obudowa powinna być odporna na działanie przypadkowe uszkodzenia oraz korozję. Istotnym elementem tego typu wyciskaczy jest także bateria – najlepsze modele wyposażone są w baterie litowo-jonowe, które pozwalają na dłuższą pracę, niż w przypadku baterii innego typu pracę. Brak kabli i porządna obudowa mają jednak swoje konsekwencje – tego typu wyciskacze są dość ciężkie, dlatego warto przy wyborze zwrócić uwagę na to, czy rękojeść urządzenia jest ergonomiczna i dobrze leży w dłoni.
Pneumatyczne wyciskacze to mas silikonowych
Ten typ wyciskaczy nie bez powodu zostawiliśmy sobie na koniec. Do korzystania z tego typu urządzenia niezbędne jest użycie sprężonego powietrza, dlatego najczęściej wykorzystywany jest przede wszystkim w profesjonalnych pracach budowlanych i wykończeniowych. Zadaniem sprężonego powietrza jest przede wszystkim wprawienie tłoka urządzenia w ruch, co powoduje wyciśniecie masy silikonowej lub kleju na zewnątrz. Ogromną zaletą pneumatycznych wyciskaczy do mas silikonowych jest przede wszystkim komfort użytkowania oraz duża precyzja i dokładność podczas dozowania wyciskanego preparatu. Właśnie ze względu na te cechy pneumatyczne pistolety do silikonu są chętnie wykorzystywane w produkcji, gdzie praca odbywa się w sposób ciągły – ich konstrukcja oraz specyfika sprawiają, że sprawdzają się w tej roli niezawodnie.
Dużym atutem pneumatycznych wyciskaczy do silikonu jest także fakt, że nie wymagają użycia siły – za pracę tłoka wyciskającego masę odpowiada bowiem w pełni sprężone powietrze. Pozwala to na uzyskanie wysokiego komfortu, sama praca jest także mniej męcząca niż w przypadku użycia wyciskacza innego typu. Co ważne, wyciskacze pneumatyczne pozwalają na precyzyjne określenie ilości wyciskanej masy przez długi czas, co znacznie wpływa na wydajność, szybkość i jakość przeprowadzany prac. Zaletą pneumatycznych pistoletów do silikonu jest także fakt, że są lekkie i poręczne oraz pozwalają uzyskać powtarzalność przygotowanych porcji masy.
Większość wyciskaczy pneumatycznych wyposażonych jest także w blokadę wyciskania masy, co pozwala przerwać pracę w dowolnym momencie i zapobiega brudzeniu się przestrzeni roboczej oraz regulator siły wyciskania. Obie te funkcje znacząco poprawiają wygodę użytkowania i wpływają na precyzję pracy.
Warto także pamiętać, że do poprawnej i bezpiecznej pracy wyciskaczy pneumatycznych niezbędne jest podłączenie takich urządzeń i elementów jak kompresor, reduktor, filtr wstępny, filtr mgły olejowej oraz przewód ciśnieniowy. Podczas pracy należy także kontrolować wysokość ciśnienia i nie przekraczać dozwolonej przez producenta wartości. Dla uzyskania maksymalnej pewności, że sprzęt pracuje w optymalnych warunkach warto zaopatrzyć się w manometr mierzący poziom ciśnienia – zdecydowana większość modeli wyciskaczy pneumatyczne pozwala na podłączenie takiego urządzenia.
Wyciskacze do mas silikonowych – jaki sprzęt wybrać?
Dostępne na rynku wyciskacze różnią się od siebie pod wieloma względami, o czym mogliście się przekonać podczas lektury tego oraz wcześniejszego tekstu. Wybierając urządzenie dla siebie warto przede wszystkim kierować się jego przeznaczeniem i charakterem wykonywanej pracy – w przypadku pracy ciągłej, prac profesjonalnych oraz częstego korzystania z wyciskacza, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyciskacz pneumatyczny – są niezawodne, wygodne, precyzyjne a ich użytkowanie nie wymaga użycia siły. Wyciskacze ręczne sprawdzą się w sytuacjach, gdy liczba wyciskanych w ciągu dnia kartuszy nie będzie przekraczała trzech sztuk, będą zatem dobrym wyborem w przypadku, gdy od czasu do czasu wykonujemy drobne prace remontowe lub charakter pracy wymaga zaledwie okazjonalnego doszczelniania za pomocą silikonu. Istotna jest także cena – wyciskacze ręczne to stosunkowo niewielki koszt, zwłaszcza w porównaniu z pneumatycznymi odpowiednikami. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy oboma modelami są wyciskacze akumulatorowe, których koszt zaczyna się już od kilkuset złotych.