Wybieramy myjkę ciśnieniową
Myjka ciśnieniowa, choć nie należy do podstawowych elementów wyposażenia domu lub warsztatu, bez wątpienia jest niezwykle przydatnym urządzeniem. Zaryzykujemy nawet twierdzenie, że każdy kto choć raz wypróbuje działanie dobrej jakości myjki ciśnieniowej, nie będzie chciał wrócić do tradycyjnych metod czyszczenia, które wymagają znacznie więcej pracy i wysiłku. Tymczasem myjki ciśnieniowe bez problemu usuną zabrudzenia z karoserii samochodu, chodnika, elewacji czy płotu - szybko, skutecznie i bezpiecznie. Warunek jest jeden – myjka ciśnieniowa powinna charakteryzować się dobrą jakością oraz parametrami, które pozwolą jej spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę przy wyborze i znaleźć dobrą myjkę ciśnieniową? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu?

Myjka ciśnieniowa – jak działa?
Zasadniczo działanie myjek ciśnieniowych jest bardzo proste – urządzenie podłącza się bezpośrednio do zewnętrznego źródła wody, np. kranu ogrodowego. Umieszczona wewnątrz urządzenia pompa spręża strumień wody, zmieniając ją w natrysk pod wysokim ciśnieniem, który z kolei wydostaje się z urządzenia przez lancę i pistolet spryskującym pozwalający mieć nad nim pełną kontrolę. Tak skoncentrowany strumień wody uderza w powierzchnię z dużą siłą, usuwając zabrudzenia i z łatwością docierając do trudnodostępnych miejsc.
Myjki ciśnieniowe – rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów myjek wysokociśnieniowych, różniących się od siebie wielkością, parametrami, przeznaczeniem, wyposażeniem i ceną. Zasadniczo jednak wyróżnia się dwa główne podtypy myjek: modele przeznaczone do użytku domowego, oraz myjki profesjonalne, przeznaczone do użytku przemysłowego.
Pod kątem sposobu zasilania, myjki wysokociśnieniowe dzieli się na elektryczne i spalinowe. Pierwsze z nich świetnie nadają się do użytku domowego, a dzięki zasilaniu prądem o standardowym napięciu 230V z łatwością mogą być podpinane do niemal każdego gniazdka. Ich podstawową zaletą jest wydajność, lekkość oraz łatwa i intuicyjna obsługa. Niewątpliwym atutem myjek wysokociśnieniowych przeznaczonych do użytku domowego jest także możliwość wymiany pistoletów spryskujących i dopasowanie ich do aktualnie czyszczonej powierzchni. Dzięki temu z łatwością wykorzystasz je do czyszczenia samochodu, rolet zewnętrznych, elewacji czy kostki brukowej – to wszechstronne i funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach.
Myjki wysokociśnieniowe spalinowe to urządzenia przeznaczone do użytku przemysłowego, wykorzystywane np. podczas ciężkich prac na budowie. Ze względu na sposób zasilania nie potrzebują kabla i stałego podłączenia do sieci – są dzięki temu całkowicie mobilne. Minusem tego typu rozwiązania jest wysoka waga, generowany hałas oraz wytwarzanie szkodliwych spalin, plusem – fakt, że dzięki potężnej mocy doskonale doczyszczają pozostałości materiałów budowlanych, zaschnięty brud czy rdzę.

Parametry myjki ciśnieniowej – na co zwracać uwagę?
Dobra myjka ciśnieniowa to taka, która pozwala na precyzyjne doczyszczenie większości znajdujących się w domu, ogrodzie czy na posesji przedmiotów, bez ryzyka ich uszkodzenia. Dlatego powinna być na tyle silna, by bez problemu odwarstwić nagromadzone zanieczyszczenia i jednocześnie na tyle łagodna, by nie spowodować np. oderwania się farby czy lakieru. Jakie zatem powinna mieć parametry.
Jednym z najważniejszych jest ciśnienie robocze – im wyższy, tym większa skuteczność w czyszczeniu zabrudzeń. Większość modeli przeznaczonych do użytku domowego wyposażona jest w optymalne ciśnienie wynoszące ok. 130 barów. Pozwala ono na wykorzystanie w większości standardowych prac domowych, takich jak czyszczenie samochodu, elewacji czy mebli ogrodowych. Zdarza się jednak, że w przypadku większych i bardziej uporczywych zabrudzeń ciśnienie tej wartości jest niewystarczające. Z tego względu warto postawić na model wyposażony w regulację ciśnienia i dopasowywać tę wartość do aktualnych potrzeb.
Myjka ciśnieniowa – jaką moc wybrać?
Moc myjki to kolejny parametr, który ma kluczowy wpływ na funkcjonalność sprzętu, zwłaszcza jej wydajność. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim częstotliwość korzystania z urządzenia – być może będziecie je wykorzystywać zaledwie kilka razy do roku przy okazji czyszczenia podjazdu, być może jednak będzie użytkowana kilka razy w miesiącu. W przypadku okazjonalnych prac w domu i w ogrodzie w zupełności wystarczy Wam urządzenie o mocy od 1200 do 1600 W, która pracuje pod ciśnieniem 130 barów. Myjka ciśnieniowa o takim parametrze z powodzeniem poradzi sobie z większością podstawowych prac domowych. Jeśli zamierzacie używać jej częściej i wykorzystywać do bardziej wymagających prac, warto rozważyć zakup modelu o większej mocy np. 3000 W.
Długość węża w myjce ciśnieniowej
Ten parametr nie wpływa bezpośrednio na jakość pracy urządzenia, jednak na komfort korzystania już tak. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na długość dołączonych do zestawu węży, dopasowując je do wielkość działki, jeśli to na niej ma się odbywać większość prac. Odpowiednia długość węży pozwoli na swobodne manewrowanie po całym terenie, bez konieczności kombinowania z przepinaniem urządzenia – co nie zawsze jest zresztą możliwe. Warto także pamiętać, że w przypadku, gdy prace przeprowadzane są a niewielkim obszarze, długi wąż może okazać się jedynie zbędnym elementem, znacząco jednak wpływającym na obniżenie komfortu pracy.
Wydajność myjki
Czyli inaczej przepływ – to parametr, który określa ilość wody, którą myjka może podać w ciągu godziny. W większości przypadków do użytku domowego w zupełności wystarczą myjki o przepływie wody od 360 litrów w wzwyż. Jeśli zależy Ci na wszechstronnym urządzeniu, które sprawdzi się w każdej sytuacji, postaw na myjkę ciśnieniową o przepływie rzędu 450 – 500 litrów na godzinę.
Temperatura wody
To kolejny istotny parametr, który koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej myjki. Temperatura wody w dopływie oznacza maksymalną temperaturę wody, do jakiej przystosowane jest urządzenie. I choć do większości prac domowych w zupełności wystarczy wykorzystanie zimnej wody, to usunięcie tłustych zabrudzeń czy umycie samochodu będzie już wymagało wykorzystania ciepłej wody. Większość modeli przystosowanych jest do pracy z wodą o temperaturze do 40 lub 50 stopni Celsjusza.
Zbiornik na detergent
Myjka ciśnieniowa wyposażona w zbiornik na detergent pozwala znacznie ułatwić pracę w przypadku czyszczenia trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku konieczności użycia specjalistycznych środków, bez których usuniecie plam czy zabrudzeń nie byłoby możliwe. – w takiej sytuacji detergent należy po prostu wlać do specjalnego zbiornika i rozpocząć czyszczenie. Należy pamiętać, że nie wszystkie myjki ciśnieniowe przeznaczone do domowego użytku są wyposażone w ten element, dlatego tę kwestię warto sprawdzić przed zakupem – czyszczenie wyłącznie wodą tłustych plam z oleju czy smaru może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Dodatkowe wyposażenie
Im więcej końcówek dołączonych do zestawu, tym więcej zastosowań i większa funkcjonalność myjki ciśnieniowej. Dlatego warto sprawdzić, czy myjka ciśnieniowa, którą zamierzamy kupić wyposażona jest w dodatkowe końcówki wpinane do pistoletu natryskowego, umożliwiające np. dotarcie w trudnodostępne miejsca czy czyszczenia samochodu.
