0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Wiertarki i wkrętarki - różnice, rodzaje i zastosowanie
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Wiertarki i wkrętarki - różnice, rodzaje i zastosowanie

Data dodania: 21-11-2022

Wiertarki i wkrętarki - różnice, rodzaje i zastosowanie

Wkrętarki i wiertarki to elektronarzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie zarówno profesjonalne prace budowlano – remontowe, jak i przeprowadzenie drobnych napraw w domu. Posiadanie tego typu urządzeń w przydomowym warsztacie to w zasadzie konieczność, jeśli z różnego rodzaju pracami wolimy radzić sobie sami, bez pomocy specjalisty. Jednak dostępnych na rynku wiertarek, wkrętarek a także wiertarko – wkrętarek jest sporo, a wybór odpowiedniej nie zawsze jest prosty. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po wspomnianych wyżej elektronarzędziach, z którego dowiecie się czym są, jakie jest ich zastosowanie i które z nich z wybrać.

alt

Czym wkręcać, a czym wiercić?

Jak sama nazwa sugeruje wiertarka to urządzenie służące przede wszystkim do wiercenia, pogłębiania i tworzenia otworów a także przewiercania na wylot, za pomocą dopasowanego do opracowywanej powierzchni wiertła. Proces ten możliwy jest dzięki ruchowi obrotowemu wykonywanemu przez wiertarkę oraz wykorzystaniu siły posuwu. Stąd wiertarki skonstruowane są tak, by umożliwić wymianę wierteł i dobrać ich rozmiar i właściwości, do materiału, w którym zamierzamy wiercić.

Wkrętarka tymczasem służy przede wszystkim do wkręcania śrub i wkrętów, zaś wymienne końcówki sprawiają, że to urządzenie bardzo uniwersalne, pozwalające dokręcić lub odkręcić większość dostępnych na rynku gwintów. Wkrętarki wyposażone są w przełącznik pozwalający na zmianę kierunku obrotów oraz spust umożliwiający regulowanie prędkości. Warto także wiedzieć, że wyposażone w odpowiedni uchwyt wkrętarkę z powodzeniem można używać jako wiertarki do prac w miękkim materiale, takim jak drewno czy płyty g/k.

Udary i spółka, czyli wszystko o rodzajach wiertarek i wkrętarek

Poszukiwania idealnej wiertarki lub wkrętarki warto rozpocząć od zadania sobie podstawowego pytania „do jakich prac będzie wykorzystywana?”. Dostępne na rynku narzędzia różnią się bowiem od siebie parametrami, specyfikacją oraz przeznaczeniem. Do najpopularniejszych elektronarzędzi tego typu bez wątpienia jednak należą:

  • Wiertarka bez udarowa – charakteryzuje się niewielką wagą, prostą obsługą oraz uniwersalnym zastosowaniem, dlatego często jest narzędziem pierwszego wyboru w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z majsterkowaniem lub od czasu do czasu wykonują drobne prace naprawcze. Sprawdzi się dobrze podczas wiercenia zarówno w miękkich, jak i twardszych materiałach, niewielkich pracach montażowych i hobbystycznych. Wiertarki tego typu zwykle wyposażone są także w szereg przydatnych rozwiązań, takich jak blokada włącznika, zmiana kierunku obrotów czy regulacja prędkości.

  • Wiertarka udarowa jeśli zamierzasz używać wiertarki częściej, niż sporadycznie i wiercić w twardych materiałach, wiertarka udarowa będzie znacznie lepszym pomysłem, niż jej bezudarowy odpowiednik. Na rynku dostępne są modele wiertarek udarowych o mocy od 600 do 1000 W, co sprawia, że z łatwością poradzą sobie z większością twardych materiałów. Sama wiertarka udarowa jest także znacznie wytrzymalsza, niż poprzedniczka – jej obudowa wykonana została ze stopów magnezu, co czyni ją odporną na uszkodzenia i wstrząsy. Przekłada się to jednak także na wagę – wiertarki udarowe są masywniejsze, cięższe i wymagają użycia większej siły. Ten typ wiertarki sprawdzi się jednak podczas pracy z materiałami takimi jak kamień, beton lub cegła.

  • Wkrętarka udarowa – wkrętarka wyposażona w udar poradzi sobie z większością twardych materiałów, takich jak drewno, metal czy beton. Z tego względu sprawdzi się w większości bardziej zaawansowanych prac wykończeniowych i remontowych. Wkrętarki udarowe mogą być wyposażone w udar mechaniczny lub elektropneumatyczny. Pierwszy z nich generowany jej poprzez dwie zębatki dołączone do mechanizmu wkrętarki, które w połączeniu z wysoką prędkością obrotową generują udar. W drugim przypadku udar wytwarzany jest za pomocą sprężonego powietrza emitowanego przez kompresor znajdujący się wewnątrz wkrętarki. Powietrze rozprężając się wywołuje przyspieszony ruch bijaka i w konsekwencji – uderzenia wiertła o materiał.

  • Wkrętarka bezudarowa – przeznaczona do wkręcania elementów takich jak śruby, wkręty cy kołki, sprawdzi się zatem przede wszystkim w pracach domowych, hobbystycznych, ogrodowych czy przy majsterkowaniu. Umożliwia tworzenie łączeń oraz przykręcanie elementów z metalu i tworzyw sztucznych. Większość modeli wyposażona jest w opcję regulacji prędkości obrotowej oraz wybór obrotów kierunku. Zasadniczymi plusami tego typu urządzenia są relatywnie niska cena i łatwość obsługi.

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu