0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Rodzaje i zastosowanie wózków transportowych

Rodzaje i zastosowanie wózków transportowych

Data dodania: 21-09-2022

Rodzaje i zastosowanie wózków transportowych

Wózki transportowe to niezbędny sprzęt wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich przedmiotów w z miejsca na miejsce. Znajdą zatem zastosowanie w firmach, magazynach i przedsiębiorstwach, ale nie tylko – równie dobrze sprawdzą się bowiem także w użytku domowym. Pozwalają szybko i bez wysiłku przewieźć lub przestawić przedmioty, których ręczne przenoszenie wiąże się z ryzykiem przeciążenia. Jednak wózek wózkowi nierówny, a na rynku dostępnych jest szereg modeli, z których każdy sprawdzi się w przewożeniu nieco innego asortymentu. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych wózków transportowych wraz z ich charakterystyką.

Wózki transportowe – rodzaje

Wybór modelu, rodzaju oraz sposobu działania wózka transportowego zawsze powinno być uzależnione od rodzaju i ciężaru przewożonych przedmiotów. Poszczególne typu wózków transportowych posiadają bowiem odmienną konstrukcję przystosowaną do konkretnych zastosowań. Jedno jednak powinno łączyć wszystkie typy wózków transportowych – powinny być wykonane z trwałych i solidnych materiałów, być łatwe w obsłudze i niezawodne. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych wózków transportowych należą:

Czterokołowe wózki platformowe – to typ wózków, które najczęściej spotyka się w sklepach, magazynach, firmach logistycznych, firmach kurierskich czy halach produkcyjnych. Charakteryzują się umieszczoną na czterech kołach płaską platformą, która pozwala na przewiezienie różnego rodzaju asortymentu – od ciężkich przedmiotów, po wiele mniejszych na raz. Niewymagające w obsłudze, łatwe w prowadzeniu i wyjątkowo wytrzymałe – pozwalają przewieźć ładunek o łącznej masie wynoszącej nawet do kilkuset kilogramów. Ważną zaletą tego typu wózków jest także fakt, że są zwrotne i skrętne, co pozwala wygodnie nimi manewrować przy użyciu relatywnie niewielkiej siły. Niezaprzeczalnym atutem czterokołowych wózków transportowych jest fakt, że można je zapakować i przewieźć wraz z transportem i wykorzystać już na miejscu. Tego typu wózki najczęściej wyposażone są w koła pneumatyczne lub pełne. Pierwsze z nich pozwalają na bezproblemowe pokonywanie nierówności terenu, amortyzowanie wstrząsów, są także ciche w pracy, ich cena jest jednak wyższa, niż w przypadku wózków z pełnymi kołami. Te z kolei nie oferują aż tak dużego komfortu pracy, jednak są w stanie przenieść większe obciążenia.

Podtypem wózków czterokołowych platformowych są wózki nożycowe, które nie tylko pomagają przewozić ładunek, ale także wyposażone są w podnośnik, dzięki któremu możliwe jest uniesienie ich na pożądaną wysokość, wynoszącą nawet do 800 milimetrów.

Wózki paletowe ręczne to kolejny rodzaj wózków transportowych, który znajdzie zastosowanie we wszelkiego rodzaju magazynach, sklepach i firmach logistycznych. Specjalna konstrukcja tzw. paleciaków pozwala na udźwignięcie materiałów o łącznej masie kilku ton. Charakterystyczną cechą tego typu wózków są widły, na których umieszcza się ładunek. Ten typ wózków najczęściej wykorzystywany jest do przewożenia towarów znajdujących się na paletach. Niektóre modele wózków paletowych wyposażone są z wagą, która pozwala w szybki sposób zważyć materiał znajdujący się na widłach wózka.

Wózki dwukołowe – to z kolei model najchętniej wykorzystywany w przewożeniu przedmiotów o wadze do 250 kilogramów. Ich ogromną zaletą jest fakt, że niewiele ważą i są poręczne – z łatwością można nimi manewrować na niewielkich zapleczach czy w sklepach. Wyposażone w dwa kółka, podpórkę oraz różnych rozmiarów łopaty, stanowiące ich powierzchnię użytkową. Ten typ wózków często wykorzystywany jest także w przydomowych warsztatach do przewodu cięższych i większych gabarytowo przedmiotów. Są wyjątkowo proste w obsłudze, a przy tym zajmują niewiele miejsca, dlatego z łatwością zmieszczą się w warsztatach czy schowkach. Dostępne na rynku wózki dwukołowe, podobnie jak i czterokołowe odpowiedniki, również posiadają dwa rodzaje kół: pneumatyczne lub pełne.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

© 2022 KAMMAR s.c. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu