Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna – kompletny przewodnik. cz.III
Przed Wami kolejna już i ostatnia część tekstu o rodzajach i zastosowaniu narzędzi do drewna – poprzednie dwie, w których przyjrzeliśmy się bliżej ręcznym narzędziom znajdziecie na naszym blogu. Dlatego dziś pora na kolejną kategorię narzędzi, które są stanowią osobną grupę ze względu na rodzaj wykorzystanej siły. Elektryczne narzędzia do drewna pozwalają na szybszą, wydajniejszą i nierzadko dokładniejszą obróbkę drewna, przy jednoczesnym niższym użyciu siły, w porównaniu do narzędzi ręcznych. Elektryczne narzędzia do obróbki drewna to:
-
Pilarki – przeznaczone są przede wszystkim do prostoliniowego cięcia drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Służą zarówno do wstępnego, jak i precyzyjnego docinania elementów drewnianych. Głównym typem pilarek przeznaczonym do wykonywania powyższych prac są pilarki tarczowe o kształcie okrągłej tarczy zębatek oraz ukośnica. Za pomocą pilarki tarczowej możliwe jest wykonanie cięcie wzdłużnego lub ukośnego.
-
Wyrzynarki – charakterystyczną cecha tego typu urządzenia jest ruch posuwisto-zwrotny, co pozwala na wycinanie po linii prostej, po krzywej oraz pod zadanym kątem. Niektóre modele wyrzynarek posiadają także funkcję podcinania. Na rynku dostępne są także wyrzynarki włosowe pozwalające na wycinanie skomplikowanych i precyzyjnych kształtów.
-
Frezarki – to wysokoobrotowe narzędzie tnące przeznaczone do rowkowania, żłobienia, rowkowania oraz wykonywania zdobnych profili. Dobrej jakości frezarki do drewna pozwalają uzyskać odpowiedni kształt obrabianego materiału – należy jednak dopasować do urządzenia dedykowany kształt frezu.
-
Frezarki jednowrzecionowe – głowica frezarki wyposażona jest w jedno wrzeciono
-
Frezarki wielowrzecionowe – głowica frezarki wyposażona jest w kilka wrzecion, dlatego najczęściej wykorzystywane są w specjalistycznych zakładach stolarskich.
-
Frezarki dolnowrzecionowe – w tym typie wrzeciono znajduje się pod stołem, wykorzystuje się je zwykle przy frezowaniu profilowym.
- Frezarki górnowrzecionowe – w tym typie wrzeciono znajduje się nad stołem, przeznaczone sa do wykonywania frezów wewnętrznych lub zewnętrznych na całej powierzchni obwodu.

-
Wiertarki i wiertarko-wkrętarki – urządzenia przeznaczone do rozwiercania i pogłębiania otworów w obrabianym materiale. Wiertarki przeznaczone do prac stolarskich różnią się od tych, które znaleźć można w gospodarstwach domowych. Większości są to urządzenia stacjonarne, które cechują się dużą precyzją i pozwalają na powtarzalną obróbkę drewna.
-
Strugarki – pozwalają na obróbkę skrawaniem, zarówno dużych jak i małych powierzchni. Działanie elektrycznych strugarek jest analogiczne do działania ręcznych hebli – pozwala przygotować deski i wygładzić ich powierzchnię poprzez zdzieranie cienkiej warstwy.
-
Szlifierki – wykorzystywane, jak sama nazwa wskazuje do szlifowania, czyli przygotowania drewna do ostatecznego wykończenia. Do najpopularniejszych typów szlifierek wykorzystywanych w stolarstwie należą:
-
Szlifierki kątowe – charakteryzują się tym, że trzpień wraz z tarczą ustawione są pod kątem 90 stopni w stosunku do osi szlifierki. Pozwala to znacznie zwiększyć stabilność, a tym samym – przede wszystkim bezpieczeństwo pracy.
-
Szlifierki taśmowe – zapewniające największą efektywność szlifowania. Ten typ szlifierek pracuje taśmą bezkońcową z nasypem o różnej granulacji, jednocześnie zbierając wytwarzany podczas szlifowania pył
-
Szlifierki oscylacyjne – przeznaczone w głównej mierze do ostatnich etapów wykończeniowych oraz szlifowania powierzchni profilowanych z utrudnionym dostępem. Wyposażone w ruchomą, płaską i prostokątną stopkę wykorzystuje niewielkie ruchy oscylacyjne z dużą częstotliwością, które następnie przenoszone są na zamocowany na rzepach papier ścierny.
- Szlifierki mimośrodowe - to szlifierki, które działają na podobnej zasadzie co szlifierki oscylacyjne, jednak cechują się lepszą wydajnością. Wynika to przede wszystkim możliwość odchylenia stopy szlifierki od punktu obrotu, inaczej zwane mimośrodowością. W praktyce przekłada się to nie tylko na większą wydajność, ale także możliwość komfortowego szlifowania zarówno prostych, jak i zakrzywionych płaszczyzn.
