Rabaty dla stałych klientów
Bezpiecznie płatności
Istniejemy od 2008 roku
100% Polska firma
0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna - przewodnik cz.II
Leasing - baner informacyjny
 • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna - przewodnik cz.II

Data dodania: 05-08-2022

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna – kompletny przewodnik cz.II

Powracamy z tematem rodzajów i narzędzi do drewna, które są niezbędnymi elementami wyposażenia wszystkich, którzy zawodowo lub hobbystycznie zajmują się obróbką drewna. Temat jest obszerny, więc nie przedłużając – zaczynamy!

alt

Kolejnym rodzajem pił ręcznych do drewna są piły typu płatnica czy ramówka – ich brzeszczot (który może być wyposażony w zęby z każdej ze stron) umieszczony jest na specjalnie skonstruowanej ramie, która jednocześnie jest także uchwytem. Wśród pił ramowych wyróżnić możemy rodzaje takie jak:

 • Ramówka – to dużych rozmiarów piła, charakteryzująca się dużymi zębami, przeznaczona do wycinania desek lub fornirów z belek. Ramówki posiadają specjalny napinacz brzeszczota, który zapobiega przekręcenie w trakcie cięcia.

 • Włośnica – przeznaczona do wykonywania precyzyjnych i skomplikowanych nacięć – doskonale sprawdza się w modelarstwie oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie otworów, krzywizn i wąskich szczelin. Wyposażona w wąski brzeszczot z drobnymi zębami, zamocowany na kabłąkowej, stalowej ramie. Charakterystyczną cechą tego rodzaju piły jest fakt, że podczas pracy brzeszczot może być obrócony wokół własnej osi, pozwalając tym samym na zmianę kierunku cięcia.

 • Piły kątowe – wyposażone w specjalną prowadnicę, pozwalającą na komfortowe przycinanie desek, ram i listew. Ten typ piły pozwala także na dużą regulację kąta cięcia oraz stabilizację obrabianego materiału za pomocą wbudowanych ograniczników i imadła.

Ostatnim rodzajem pił ręcznych są ręczne pilarki tarczowe, które mogą być zasilane elektrycznie np. za pomocą napędu tradycyjnej wiertarki, wyposażone są także w okrągłą tarczę tnącą. Ten model zamyka listę ręcznych pił i narzędzi służących do cięcia drewna. Tym samym przechodzimy do kolejnych podstawowych narzędzi ręcznych, niezbędnych do obróbki drewna, do których należą:
 

 • Dłuta– stanowiące proste narzędzia, których konstrukcja składa się z odpornego na urządzenia trzonka oraz ostrza brzeszczotu. Ostrze może mieć różny kształt np. trapezu, łuku lub prostokąta, a jego szerokość waha się od 4 do 40mm. Dłuta mogą być także dodatkowo wyposażone we frezy. Różnorodność kształtów, wielkości i długości umożliwia wszechstronne wykorzystanie – od żłobienia, modelowania czy wycinania rowków po tworzenie gniazd, wpustów czy usuwanie nadmiaru materiału z powierzchni.

 • Strugi– nazywane także heblami przeznaczone są do zaokrąglania powierzchni, zdzierania starych powłok, tworzenia wgłębień i wygładzania powierzchni drewna. Składają się z obudowy (rękojeści), w której osadzony jest nóż. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane typy strugów to zdzieraki, gładziki, zębaki, zdobniki i wyżłabiaki, choć na rynku znaleźć można wiele rodzajów precyzyjnie dopasowanych do celów strugania.
alt
 • Ściski stolarskie – nie są to typowe narzędzia bezpośrednio wpływające na strukturę drewna, jednak bez wątpienia są niezbędne w jego obróbce. Ściski stolarskie wykorzystuje się do przytrzymania elementów poddawanych obróbce w określonym miejscu na stole stolarskim i uniemożliwienie ich przypadkowego przemieszczenia. Są także podstawowym narzędziem przytrzymującym deski podczas klejenia.

 • Wiertła do drewna– służą do nawiercania odpowiednich otworów potrzebnych np. do osadzenia kołków, przymocowania zawiasów itp. Ze względu na kształt i zastosowanie wiertła do drewna dzielą się na:

alt
 • Wiertła kręte z gwintowanym ostrzem (świdry spiralne do drewna)przeznaczone do wiercenia otworów o dużej średnicy i głębokości.

 • Wiertła puszkowe (sednik) frezujące pod płaskie dno  ten typ wierteł służy do tworzenia płytkich otworów nieprzelotowych z płaskim dnem, takim jak np. gniazda na zawiasy puszkowe.

 • Środkowce dwuostrzowe– podobnej budowy, co wiertła cylindryczne i o podobnym przeznaczeniu – służą do wykonywania płytkich otworów nieprzelotowych. Różnica polega na dodatkowych ostrzach nacinających, które powoduje wolniejsze zużywanie się wiertła i pozwala na wiercenie otworów w twardych materiałach.

 • Otwornice stalowe i bimetaliczne– przeznaczone do wiercenia otworów o dużej średnicy w drewnie oraz materiałach drewnopochodnych. Wyglądem przypominają metalową puszkę o krawędzi przypominającej zaokrąglony brzeszczot.

  alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022KAMMAR Sp. z o.o.::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu