Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna – kompletny przewodnik. cz.I
Drewno jest, obok gliny i kamienia, materiałem wykorzystywanym przez człowieka już w czasach prehistorycznych i przez wieki stanowiło podstawowy surowiec budowlany. Nic zatem dziwnego, że pomimo ogromnego rozwoju, który dokonał się na przestrzeni lat, wciąż jest niezwykle cenionym materiałem nie tylko w kwestii tworzenia ważnych elementów – od elementów konstrukcyjnych w domach i budynkach, przez płoty i tarasy, na meblach, dekoracjach i narzędziach kończąc. Jednak stworzenie każdej z nich wymaga odpowiednich narzędzi do obróbki, czyli nadania mu określonych cech za pomocą maszyn lub specjalistycznych narzędzi. I to właśnie tym drugim przyjrzymy się bliżej w kilku najbliższych artykułach. Postaramy się przedstawić Wam kompletne kompendium wiedzy na temat narzędzi do obróbki drewna, ich rodzajów oraz zastosowania – znajdziecie w nim wszystkie niezbędne informacje.
Ręczne narzędzia do obróbki drewna
Zasadniczo narzędzia do obróbki drewna dzieli się na dwie podstawowe grupy: narzędzia ręczne oraz narzędzia elektryczne. Zaczynamy od narzędzi ręcznych – od nich bowiem powinna rozpocząć się praca nad projektem. Na początkowym etapie jednym z najważniejszych elementów jest… ołówek z grubym grafitem, przeznaczony do tego, by precyzyjnie oznaczać w materiale miejsce np. cięcia. Równie istotnymi narzędziami są niedoceniane zwykle miarki (drewniane lub metalowe) do prowadzenia linii prostych oraz przykładnice kątowe (inaczej węgielnice), które umożliwią wyrysować linii pod odpowiednim kątem. Warto także przygotować odpowiednie miejsce do pracy – najlepiej w tej roli sprawdzi się stół lub blat roboczy, który pozwoli na w pełni stabilną, bezpieczną i ergonomiczną pracę.
Przygotowanie projektu, zgromadzenie odpowiednich materiałów i podstawowych, wymienionych wyżej narzędzi to już połowa sukcesu. Stąd płynnie przechodzimy to cięcia, które najczęściej jest pierwszym etapem obróbki drewna – w tym celu nieodzowna okaże się odpowiednia piła. Ręczne piły do drewna różnią się pomiędzy sobą kształtem, wielkością i budową, co sprawia, że można precyzyjnie dopasować model zarówno do typu obrabianego drewna, jak i rodzajów cięć, jakie zakłada projekt.
Podział pił ręcznych:
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pił ręcznych, pozwalających realizować różne typy cięć:
Piły jednouchwytowe – składają się z wykonanej z tworzywa rękojeści oraz metalowego brzeszczota z zębami, będącego elementem tnącym. Wśród dostępnych na rynku pił jednouchwytowych wyróżnia się następujące rodzaje:
Płatnice – ten typ piły znajduje zastosowanie w szybkich i prostych cięciach, zwłaszcza w dużych elementach takich jak belki czy deski. Płatnice wyposażone są w brzeszczot, który powinien charakteryzować się stosunkowo dużą sztywnością, naprzemiennie rozchylonymi zębami. W zależności od typu cięcia (podłużne, poprzeczne) zęby płatnicy powinny być – analogicznie – duże lub drobniejsze.
Otwornice – charakterystyczną cechą tego rodzaju pił jest cienki, ostro zakończony brzeszczot, służący do wycinania otworów lub tworzenia łuków. Zęby w brzeszczocie otwornic mają charakterystyczny, stożkowy profil, nie są jednak rozgięte – pozwala to na precyzyjne wycinanie krzywizn i skomplikowanych kształtów.
Przyrżnice – piły ręczne stosowane podczas bardzo precyzyjnych nacięć na określoną głębokość. Sprawdzą się także podczas precyzyjnych prac, jak ściąganie nadmiaru forniru z powierzchni mebli. Charakterystyczną cechą przyrżnic jest cienki brzeszczot, drobne zęby i zaokrąglona krawędź brzeszczota. Dzięki odpowiednim wcięciom pozwalają na obróbkę zakończeń pod różnym kątem.
Grzbietnice – zaprojektowane do przycinana niewielkich, drewnianych elementów, nacinana rowków, uciosów i czopów. Charakterystyczną cechą jest cienki brzeszczot, usztywniony paskiem ze stali lub mosiądzu, co zapewnia większą kontrolę nad cięciem.
- Piły w wymiennymi brzeszczotami – ostatni rodzaj pił jednouchwytowych, wyposażone w system pozwalający na wymianę brzeszczotów w zależności od aktualnie wykonywanego cięcia.
