Rabaty dla stałych klientów
Bezpiecznie płatności
Istniejemy od 2008 roku
100% Polska firma
0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Papier ścierny – rodzaje i zastosowanie

Papier ścierny – rodzaje i zastosowanie

Data dodania: 29-01-2023

Papier ścierny – rodzaje i zastosowanie

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta, wszak papier ścierny jaki jest – każdy widzi. Jego zastosowanie także nie jest tajemnicą, papier ścierny, jak sama nazwa wskazuje służy bowiem do ścierania i obróbki powierzchni różnych materiałów od drewna, przez metal na tworzywach sztucznych kończąc. Schody zaczynają się jednak jeśli bierzemy na warsztat materiał wymagający większej wiedzy i bardziej specjalistycznych przyrządów, niż zwykła sosnowa deska. Mnogość papierów ściernych dostępnych na rynku, różnorodność w zakresie gradacji, zastosowania i przeznaczenia sprawiają, że łatwo się w temacie pogubić. I tu wkraczamy my - z naszym kompendium wiedzy na temat rodzajów papierów ściernych i ich zastosowania.

Kilka słów o papierze ściernym

Dostępne w sklepach papiery ścierne występują w kilku różnych wariantach i już samo to potrafi przysporzyć problemów przy wyborze. Wszystkie jednak stworzone są według tej samej zasady – na górnej części arkusza znajduje się warstwa materiału ściernego, dolną zaś tworzy warstwa tkaniny lub gruby karton. Papiery ścierne wyposażone w podkład kartonowy najczęściej wykorzystywane są podczas prac ręcznych – w sklepach znaleźć je można w arkuszach lub rolkach. Podobne zastosowanie ma papier ścierny umieszczony na płótnie lub miękkim kartonie – on także służy do ręcznego obrabiania powierzchni, jednak dla uzyskania równomiernego efektu ścierania, warto używać ich razem z listewkami lub klinami.

Nieco inaczej wyglądają papiery ścierne przeznaczone do obróbki ze szlifierkami kątowymi, oscylacyjnymi oraz mimośrodowymi. W przypadku szlifierek kątowych niezbędny będzie zakup krażka ściernego przeznaczonego do tego typu urządzeń oraz wykorzystanie go wraz z tarczą lamelkową lub specjalnym dyskiem. Papier ścierny przeznaczony do szlifierek mimośrodowych charakteryzuje się okrągłym kształtem oraz obecnością włókniny umieszczonej od spodniej strony. W tym przypadku istotne jest, by średnica krążka była taka sama jak średnia stopy szlifierki. W przypadku urządzeń oscylacyjnych warto wybrać arkusze wyposażone w welur lub włókninę – umożliwiają one bowiem solidne przymocowanie do rzepu umieszczonego na stopie szlifierki. Warto zwrócić uwagę na obecność otworów do odprowadzania pyłu – są niezbędne w przypadku używania szlifierek z funkcją odsysania pyłu.

Gradacja, granulacja, ziarnistość

Zasadniczo papiery ścierne dostępne na rynku można podzielić na grubo i drobnoziarniste, zaś poziom ziarnistości określony jest zwykle na spodniej części papieru – w formie liczby. Im wyższa wartość, tym drobniejsze ziarno wykorzystane przy produkcji papieru ściernego i tym samym – niższa ścieralność. Analogicznie, niska liczba oznacza większe ziarna i wyższa ścieralność. Na rynku znaleźć można papiery ścierne dostępne w gradacjach pomiędzy P 24 a P 2500, jednak wybór odpowiedniej ziarnistości nierzadko okazuje się pewnym wyzwaniem. Dlatego poniżej znajdziecie rozpiskę materiałów i odpowiednich dla nich zakresów gradacji.

  • Powierzchnie mineralne – tu najlepszym wyborem będzie zastosowanie papieru ściernego o gradacji mieszczącej się w zakresie P 20 – P 24.
  • Drewno – w przypadku tego materiału wiele zależy od jego rodzaju i twardości, dlatego widełki ziarnistości papieru są dosyć szerokie i wahają się od P 24- P 400
  • Tworzywa sztuczne – najczęściej wykorzystywanym papierem ściernym są drobnoziarniste arkusze o gradacji od P 600 do P 1200
  • Prace blacharsko – lakiernicze – w przypadku prac z tej kategorii niezbędne będzie wykorzystanie szerokiego spektrum papierów ściernych zarówno z kategorii grubo, jak i drobnoziarnistych. Gradacja pierwszej grupy powinna mieścić się w granicach P 80 – P 500, zaś drugiej P 800 do P 1500
  • Powierzchnie lakierowane – tu także rozpiętość gradacji jest spora i ściśle uzależniona od rodzaju prac i preferowanych efektów. Dlatego zalecany przez specjalistów zakres gradacji w tym przypadku wynosi od P 40 do P 1200
  • Metal – materiał tego typu najczęściej wymaga zastosowania papieru o niskiej gradacji mieści się w granicach od P 80 do P 500
  • Duże obciążenia – gradacja papieru ściernego wykorzystywanego do obróbki w przypadku dużych obciążeń waha się od P 24 do P 1200

Rodzaje papierów ściernych

Wbrew pozorom podział papierów ściernych nie jest tak oczywisty, jak się wydaje. Poza podstawowym rozróżnieniem na papier grubo i drobnoziarnistym, można je także podzielić na papiery do szlifowania na sucho oraz na mokro. W tym przypadku główna różnica polega na typie zastosowanego papieru oraz kleju – papiery przeznaczone do szlifowania na sucho nie jest wodoodporny, a pod jej wpływem rozmięknie, zaś materiał ścierny oddziela się od nośnika. W przypadku papieru wodoodpornego jest jednak inaczej – ten typ należy przed użyciem namoczyć w wodzie przez minimum 5 minut, by nabrał odpowiedniej elastyczności. Charakterystyczną cechą papierów ściernych przeznaczonych do szlifowania na mokro jest płócienny podkład. Warto zwrócić na to uwagę wybierając odpowiedni typ papieru – wykorzystanie go podczas szlifowania na sucho nie będzie bowiem możliwe.

Papier ścierny można także podzielić ze względu na stopień gradacji i kierując się takimi kryteriami wyróżniamy:

  • Papiery ścierne o bardzo niskiej gradacji (P12 - P100) – wyróżnia się dużymi i bardzo dużymi ziarnami i najczęściej wykorzystywany jest do nadawania kształtu obrabianemu materiałowi. Ze względu na to, że praca ręczna z użyciem tak wysokiej gradacji byłaby trudna, najczęściej wykorzystuje się ją w połączeniu z urządzeniami mechanicznymi. Duże ziarna w tego typu papierze służą przede wszystkim do usuwania wierzchniej warstwy materiału (np. w przypadku szlifowania metalu warstwy rdzy lub powłoki) lub nadawania kształtu (w przypadku elementów drewnianych).
  • Papiery ścierne o niskiej gradacji (P100 – 180) – papier o takiej gradacji doskonale sprawdzi się jako element usuwający zabrudzenia z powierzchni materiału lub jako papier wykorzystywany po wstępnym ukształtowaniu. Z powodzeniem można go także wykorzystać do wygładzania powstałych na poprzednim etapie rys. Papier o niskiej gradacji to także dobry wybór w przypadku szlifowania nielakierowanego drewna, jako wstępny etap przygotowujący do dalszej obróbki.
  • Papiery ścierne o średniej gradacji (P200 – P800) – służą do wykonania ostatnich poprawek przed ostatecznym malowaniem, często wykorzystuje się je także do matowienia, poprawek lakierniczych oraz wygładzania powierzchni. Pozwalają na wygodną i efektywną pracę ręczną, sprawdzą się jednak także w przypadku użycia elektronarzędzi.
  • Papiery ścierne o wysokie gradacji (P1000 – P2500) - wykorzystanie tego papieru nie jest konieczne, sprawdzi się jednak zawsze wtedy, gdy konieczne są kosmetyczne poprawki lub drobny retusz. Papiery ścierne z gradacją z górnej części widełek przeznaczone są także do szlifowania na wysoki połysk, modele o najwyższych wartościach przeznaczone są jednak wyłączone do wykańczania powierzchni.

Do metalu, do drewna, do kamienia – jaki papier ścierny wybrać?

W przypadku szlifowania metalu, który sam w sobie jest trudnym w obróbce materiałem, warto wybrać papier ścierny o niskiej gradacji. W przypadku usuwania wierzchnich warstw starej farby, czy usunięcie rdzy, najlepiej sprawdzą się modele o granulacji w zakresie od P60 do P80. Jeśli zależy nam na wypolerowaniu powierzchni metalowej, warto postawić na papier o gradacji P400 – P500.

Nieco inaczej wygląda postępowanie w przypadku szlifowania drewna, które w zależności od gatunku posiada różny stopień twardości. Zasadniczo przyjęło się, że w przypadku szlifowania drewna warto stosować stopniowanie gradacji, zaczynając od najniższych wartości i kończąc na poziomie ok. P 250. Takie postępowanie pozwoli uzyskać odpowiedni kształt obrabianego materiału i sprawi, że jego powierzchnia będzie gładka i chłonna.

Papierem ściernym szlifuje się także kamień i beton, odpowiednią gradacją do przeprowadzenia tego typu prac będzie ta o wartościach od P20 do P24. Także tutaj warto zastosować stopniowanie, zaś wartość granulacji dopasować do zamierzonego efektu. Warto pamiętać, że papier ścierny przeznaczony do szlifowania kamienia występuje w formie tarcz i zaprojektowany jest tak, by współpracować ze szlifierkami.

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

Darmowa dostawa od 150zł

Rabaty dla stałych klientów

Bezpieczne płatności

Jesteśmy z Wami od 2008 roku!

100% Polska Firma

Aktualności

Zapraszamy do bloga o tematyce narzędzi gdzie znajdziecie Państwo aktualne nowości, testy narzędzi oraz masę przydatnych porad.

/blog-narzedziowy-banner
Bruzdownica do betonu - jaką wybrać?

Bruzdownica do betonu - jaką wybrać?

19-04-2024
Prace remontowe i budowlane wymagają często specjalistycznego sprzętu, który ułatwia realizację zadań i podnosi jakość wykonywanych prac. Jednym z takich narzędzi, często niedocenianym, ale niezwykle przydatnym przy pracach z betonem, jest bruzdownica. Czym jest, jak działa i którą wybrać, by praca była efektywna i bezpieczna? Zapraszam do przewodnika, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Jak wybrać najodpowiedniejszą kosiarkę do twojego trawnika?

Jak wybrać najodpowiedniejszą kosiarkę do twojego trawnika?

25-03-2024
W tym artykule przyjrzymy się, jak dobrać kosiarkę do wielkości trawnika, porównamy kosiarki akumulatorowe, spalinowe i elektryczne, rozważymy, dla kogo najlepsza będzie kosiarka z napędem, a kiedy wystarczy model bez napędu, oraz omówimy kwestie takie jak szerokość cięcia i wielkość kosza na trawę, możliwość mulczowania oraz wbudowany rozrusznik w kosiarkach spalinowych.
Jaka najlepsza szlifierka kątowa akumulatorowa?

Jaka najlepsza szlifierka kątowa akumulatorowa?

15-03-2024

Wraz z rozwojem technologii akumulatorowych, modele te stają się coraz bardziej wydajne i poręczne, stanowiąc realną alternatywę dla szlifierek sieciowych. Wybór odpowiedniego modelu może jednak być wyzwaniem, dlatego przygotowaliśmy ranking najbardziej popularnych modeli dostępnych na rynku. Przyjrzymy się bliżej specyfikacjom i funkcjonalnościom pięciu wyselekcjonowanych szlifierek kątowych.

W niniejszym rankingu prezentujemy 6 popularnych szlifierek kątowych akumulatorowych, biorąc pod uwagę ich parametry, funkcje oraz ceny.

Newsletter

 

© 2008-2022KAMMAR Sp. z o.o.::wszelkie prawa zastrzeżone
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ