0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Na co zwracać uwagę przy wyborze kluczy imbusowych?
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Na co zwracać uwagę przy wyborze kluczy imbusowych?

Data dodania: 21-06-2022

Klucze imbusowe (trzpieniowe) – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Klucze imbusowe to jedne z najbardziej charakterystycznych i wszechstronnych rodzajów klucza, który znajdzie zastosowanie podczas wielu rodzajów prac, zarówno z zakresu instalacji elektrycznych, drobnych napraw, skręcania mebli czy podczas czyszczenia roweru. Z tego względu powinny stanowić stały element wyposażenia zarówno domowej skrzynki narzędziowej, jak i profesjonalnego warsztatu – dobre klucze imbusowe to bowiem niezastąpione narzędzie w pracy ze śrubami i wkrętami z gniazdem sześciokątnym, który pozwala na ich efektywne wkręcanie i wykręcanie.

Charakterystyczną cechą tego typu klucza jest właśnie fakt, że ich trzpień ma przekrój sześciokąta foremnego – w sklepach z artykułami budowlanymi znaleźć je jednak można pod różnymi nazwami. Stąd sporo zamieszania w wyborze, klucze tego typu określane są bowiem jako klucze trzpieniowe, klucze ampulowe, klucze imbusowe lub po prostu imbusy. Wszystkie jednak określają ten sam rodzaj klucza – o charakterystycznej budowie i umożliwiającym użytkownikowi mocne przytwierdzenie lub odkręcenie śruby w miejscach z ograniczonym dostępem.

Na rynku znaleźć można wiele modeli kluczy trzpieniowych nimbusowych różniących się pomiędzy sobą konstrukcją, wymiarami, użytym w ich produkcji materiałem i w efekcie – ceną. Jednak ze względu na to, że jest to jeden z najbardziej przydatnych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów kluczy, jego wybór nie powinien być dziełem przypadku. Dlatego w dzisiejszym tekście pokażemy na co zwracać uwagę przy wyborze, by zakup imbusów był inwestycją na lata.

alt

Konstrukcja ma znaczenie

Konstrukcja kluczy trzpieniowych imbusowych to podstawowe kryterium doboru, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zakup zestawu lub pojedynczego modelu. Jest to o tyle istotne, że użycie nieodpowiedniego klucza np. typu hex do przytwierdzania zwykłej śruby o łbie sześciokątnym, może spowodować jej wyrobienie się i w efekcie – uniemożliwić jej przykręcenie lub odkręcenie.

Klucz imbusowy o charakterystycznym kształcie litery L to obecnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli. Wykonane z jednolitego kawałka materiału, nie posiadają uchwytu, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca i świetnie sprawdzą się podczas delikatnych i precyzyjnych prac z utrudnionym dostępem. Z łatwością także zmieszczą się do plecaka, torby czy sakwy rowerowej – ich kompaktowość pozwala mieć je zawsze w zasięgu ręki. Charakterystyczną cechą klucza w kształcie litery L jest fakt, że ma zastosowanie obustronne – używając dłuższej końcówki uzyskamy większy moment dokręcający, zaś krótszej – lepszy dostęp do trudno dostępnych miejsc.

Klucz imbusowy typu T to klucz, którego ramiona tworzą rękojeść, dzięki czemu sprawdza się przede wszystkim podczas bardziej zaawansowanych prac, takich jak odkręcanie zabezpieczonych , zablokowanych lub zardzewiałych śrub. Ze względu na konstrukcję, ten typ klucza jest kluczem jednostronnym, jednak fakt, że wykorzystuje się go przede wszystkim w przypadkach, w których inne modele nie dają rady, w zupełności tę niedogodność rekompensuje.

Klucz imbusowy z kulką to z kolei model, w którym jedno z jego ramion zakończone jest kulką umożliwiającą pracę pod kątem nawet do 30 stopni. Pozwala to na dotarcie do głęboko ukrytych śrub oraz wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca do manewrowania.

Materiał wykonania

Decydując się na zakup kluczy imbusowych, niezależnie od tego czy w zestawie, czy jako pojedynczy model, warto szczególną wagę przyłożyć do materiału, z którego zostały wykonane. Dobrej jakości imbusy to takie, do których produkcji użyto stali chromowo – wanadowej, stali widiowej lub stali szybkotnącej HSS. Imbusy wykonane z powyższych surowców charakteryzują się wysokim poziomem trwałości, odpornością na wyszczerbienia oraz odkształcenia. Warto także pamiętać, że ze względu na swoją konstrukcję, przeznaczenie i niewielkie rozmiary, imbusy są narażone na złamania, dlatego warto wybierać modele renomowanych producentów, cechujące się podwyższoną trwałością.
 

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu