Laser budowlany z wiązką zieloną czy czerwoną? Do czego służą, który lepszy i czy ma to w ogóle znaczenie?
Laser krzyżowy jest jednym z ważniejszych przyrządów podczas większości prac budowlanych i wykończeniowych – pozwala dokładnie i precyzyjnie dokonywać wyznaczania poziomów i kątów, a co za tym idzie – zachować najwyższą jakość wykonywanej pracy. O i ile wybór samego lasera zwykle nie nastręcza wielu problemów, o tyle jednym z najczęstszych dylematów jest wybór koloru wiązki lasera – na rynku znaleźć można zarówno modele emitujące kolor zielony, jak i te z wiązką czerwoną. Zwykło się przyjmować, że lasery zielone są znacznie lepiej widoczne dla ludzkiego oka, zaś czerwone charakteryzują się lepszą trwałością. Jak jest w praktyce? O tym, jaka jest różnica pomiędzy oboma typami laserów, który wybrać i gdzie każdy z nich sprawdzi się najlepiej, znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszym tekście.

Podstawowe różnice w budowie lasera z wiązką czerwoną i z wiązką zieloną
Oba typy laserów różni przede wszystkim budowa układu optycznego, a konkretnie formaty zastosowanych w nich kryształów. To właśnie one w głównej mierze odpowiadają za wyraźne wyświetlanie lasera w kolorze zielonym, ale generują także pewne jego ograniczenia. Dlatego zakup lasera z wiązką zieloną wiąże się z:
-
koszty produkcji i użytkowania są znacznie większe, niż w przypadku laserów czerwonych, co związane jest przede wszystkim z technologią wytwarzania i dużą energochłonnością. Lasery z wiązką zieloną szybciej wyczerpuje i zużywa akumulatory.
-
wyższa cena – za powyższymi argumentami idzie w parze także wyższa cena zielonych laserów krzyżowych. Wyższy koszt nie dotyczy wyłącznie samego zakupu, ale także późniejszego użytkowania.
-
mniejsza odporność na niskie temperatury – konstrukcja i charakterystyka laserów z zieloną wiązką światła sprawiają, że można go wykorzystywać wyłącznie w przedziale od 0 do 40 stopni Celsjusza. Tymczasem lasery krzyżowe wyposażone w wiązkę czerwoną z powodzeniem sprawdzą się podczas pracy zarówno w niskich (-20 stopni Celsjusza), jak i wysokich temperaturach (do 50 stopni Celsjusza). I o ile nie ma to większego znaczenia podczas prac wykonywanych wewnątrz budynku, o tyle na zewnątrz już tak – jakość pomiarów laserów z zieloną wiązką podczas mrozu czy upałów pozostawiają wiele do życzenia.
-
ryzyko uszkodzenia wzroku – przypadkowe i niezauważone w porę uszkodzenie filtra lasera ze światłem zielonym niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wzroku. Wiąże się to z obecnością światła podczerwonego, które skierowane bezpośrednio w oczy może spowodować trwałe uszkodzenia.
Czy to oznacza, że lasery z wiązką zieloną zupełnie do niczego się nie nadają? Zdecydowanie nie! Mają bowiem szereg zalet, którymi nie dysponują ich czerwone odpowiedniki. Do największych z pewnością należy widoczność wyświetlania wiązki, która w przypadku laserów zielonych jest aż czterokrotnie lepsza, niż w przypadku wiązki czerwonej. Ten fakt jest ściśle związany z czułością ludzkiego okna, które znacznie lepiej widzi kolor zielony, niż czerwony. W praktyce bezpośrednio przekłada się to chociażby na zasięg pracy lasera – zieloną wiązkę widać z odległości ok. 30 metrów, podczas gdy czerwoną wiązkę lasera – zaledwie z kilku. Lasery czerwone zaczynają być słabo widoczne już przy odległości 10 metrów, co sprawia, że pomimo wielu minusów, w tej kwestii lasery zielone pozostają bezkonkurencyjne. Z tego względu lasery z zieloną wiązką światła wykorzystuje się przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach – zwłaszcza tych o dużych powierzchniach. Daleki zasięg pozwala na znacznie lepszą i bardziej komfortową pracę, większą dokładność poziomowania oraz bardziej precyzyjne wyznaczanie pionów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że lasery z wiązką zieloną pozwalają znacznie poprawić komfort pracy w nasłonecznionych pomieszczeniach, gdzie lasery z wiązką czerwoną mogą zupełnie się nie sprawdzić.
Warto jednak wiedzieć, że istnieje prosty sposób na zwiększenie zasięgu pracy laserów, bez utraty korzyści wynikających z używania konkretnego typu – odbiorniki laserowe, bo o nich mowa pozwalają znacznie zwiększyć widoczność wyświetlanej wiązki z 25 do nawet 75 metrów, a także samodzielnie odczytują wiązkę.
