0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.II - Zastosowanie
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.II - Zastosowanie

Data dodania: 11-05-2022

Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.II

Przed Wami kolejna część wpisu dotycząca bitów do wkrętarek i tego, czym różnią się od siebie poszczególne modele. W poprzedniej części opisywaliśmy sklasyfikowaliśmy bity wkrętarkowe pod kątem rodzaju grotu i przedstawiliśmy Wam ich najważniejsze cechy. Dzięki temu, dopasowanie odpowiedniego modelu nie powinno już stanowić większego wyzwania. Podział bitów ze względu na kształt grota to jednak nie jedyna klasyfikacja. Równie istotne jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju do wierconego materiału.

Bity do miękkiego wkręcania

To szczególny rodzaj bitów, które przeznaczone są do wkręcania w miękkie podłoże, takie jak drewno, płyty kartonowo-gipsowe czy tworzywa sztuczne. W przypadku tego rodzaju bitów moment obrotowy narasta powoli, stopniowo i równomiernie oraz proporcjonalnie do zwiększającej się głębokości wkręcania, ostatecznie zatrzymując się na końcu montowanego elementu. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu bitów do miękkiego podłoża ryzyko uszkodzenia i przeciążenia bitu jest minimalne.

alt

Bity do twardego wkręcania

Stworzone z myślą o pracy w twardym i mało elastycznym materiale, takim jak np. metal czy beton. Tego typu bity charakteryzują się większą elastycznością, niż bity do miękkiego materiału, dzięki czemu nie powodują zniszczeń w obrębie łba śruby czy wkrętu oraz są w stanie wytrzymać powstałe wówczas obciążenia. Warto także wyjaśnić czym w istocie jest twarde wkręcanie – to proces, podczas którego moment obrotowy narasta bardzo wolno, by na sam koniec wkręcania przyspieszyć w gwałtowny sposób. Sama specyfika tego procesu niesie za sobą ryzyko, że w końcowej fazie wkręcania dojdzie do uszkodzenia bitu w związku z zachodzącym w tym czasie wysokim wzrostem obciążeń. Dobrze dopasowane do wkręcanego materiału bity równomiernie je jednak rozłożą, dzięki czemu zarówno sam bit, jak i wkręty pozostaną nieuszkodzone.

Bity uniwersalne

Opcją pośrednią pomiędzy bitami miękkimi i twardymi są tzw. bity uniwersalne, stworzone z myślą o tym by umożliwić pracę w obu powyższych typach materiałów. Warto jednak pamiętać, że ten typ bitów musi równie dobrze sprawdzać się na każdym podłożu, dlatego cechuje się mniejszą wytrzymałością mechaniczną, niż modele przeznaczone do pracy w konkretnej twardości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze bitów do wkrętarki?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów bitów, które choć wyglądają podobnie, różnią się od siebie surowcem, z jakiego zostały wykonane – a przez to także trwałością. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość i materiał wykonania – wysokogatunkowe modele posłużą nam bowiem przez wiele sezonów, bez ryzyka przypadkowego pęknięcia czy uszkodzenia wkrętów.

Najczęściej spotkać można bity produkowane ze stali wanadowej, stali wanadowo – molibdenowej lub stali chromo – wanadowo – molibdenowej, charakteryzujące się dużą twardością i odpornością na zużycie. Jednocześnie by maksymalnie zwiększyć funkcjonalność bitów, poprzez poprawienie ich trwałości i przyczepności, niektórzy producenci decydują się na pokrycie ich specjalną powłoką. Prawdziwymi liderami w tym zestawieniu bez wątpienia są jednak bity wykonane ze stali diamentowe – niestety, za jakością idzie także znacznie wyższa cena. Ten typ bitów przeznaczony jest przede wszystkim do intensywnego użytkowania, wykorzystywania w twardych materiałach, co sprawia, że najchętniej wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów.

Warto także pamiętać o bitach do zadań specjalnych, czyli bitach udarowych, stosowanych podczas ciężkich prac w bardzo twardych podłożach. Ten typ bitów ma jednak konkretne wymagania – potrzebuje specjalistycznych elektronarzędzi udarowych.

Tym, na co należy przede wszystkim zwracać uwagę podczas wyboru bitów jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie ich rodzaju do materiału, w którym zamierzamy pracować. To podstawowy błąd, który nierzadko skutkuje pęknięciem lub uszkodzeniem bita, w najgorszym wypadku zaś skończyć się może także zniszczeniem wkrętarki.

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu