Rabaty dla stałych klientów
Bezpiecznie płatności
Istniejemy od 2008 roku
100% Polska firma
0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jaki osuszacz powietrza do domu i biura wybrać?

Jaki osuszacz powietrza do domu i biura wybrać?

Data dodania: 05-12-2022


Osuszacze powietrza i nadmierny poziom wilgoci – wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy w wielu domach pojawia się problem wilgoci. Mokre szyby, zatęchłe powietrze, zawilgocone tekstylia i pojawiające się ogniska pleśni to znak, że w pomieszczeniach poziom wilgoci znacznie przekroczył przyjęte normy. Jeśli tradycyjne osuszacze powietrza z granulatem nie radzą sobie z nadmiarem wilgoci, problem jest poważny i warto wówczas wdrożyć dwutorowe działanie: znaleźć przyczynę wilgoci i zastosować osuszacz powietrza. Dlatego jeśli i Wy borykacie się z problemem wilgoci lub poszukujecie sprawdzonego osuszacza do pracy – ten tekst jest właśnie dla Was. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat przyczyn wilgoci i parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego sprzętu.

alt

Optymalny poziom wilgoci, czyli jaki?

Wbrew pozorom zbyt wysoki poziom wilgoci w domu to nie tylko kwestia nieprzyjemnego zapachu i obniżonego komfortu mieszkania, ale przede wszystkim realne zagrożenia dla zdrowia i sukcesywne niszczenie budynku. Wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mają wysoce niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale także ogólny stan znajdujących się w pomieszczeniu mebli i sprzętów. Wilgoć w ścianach to powoduje także szybszą degradację murów, co przekłada się na pogorszenie stanu technicznego budynku. Warto jednak wiedzieć, że zbyt niski poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu także jest niekorzystny, dla tego warto kontrolować jej poziom – zakłada się, że optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40% do 60% - to właśnie w tym zakresie czujemy się najbardziej komfortowo. Jednocześnie taki poziom jest korzystny dla książek, mebli i otaczających nas sprzętów oraz ścian budynku. Warto także wiedzieć, że dorosły człowiek przeciętnie wydycha około 2 litrów wody w ciągu dnia, co przy braku wietrzenia i odpowiedniej cyrkulacji może stanowić powód nadmiernej wilgoci.

Wysoki poziom wilgoci – najczęstsze przyczyny

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu może być wiele – począwszy od błahych, jak choćby ta wymieniona wyżej, jak i poważniejszych, związanych np. z uszkodzeniem rury wodno-kanalizacyjnej. Dlatego podstawą skutecznego przeciwdziałania nadmiernej wilgoci powinna być przede wszystkim próba odnalezienia przyczyny problemu. Niemniej przyczyny nadmiernej wilgoci (powyżej 60%) zasadniczo dzieli się na:

  • Przyczyny zewnętrze, związane przede wszystkim z warunkami środowiskowymi panującymi na zewnątrz budynku.

  • Przyczyny wewnętrzne, w skład których wchodzą przede wszystkim błędy związane z budową oraz eksploatacją budynków.

W pierwszym przypadku wpływ na wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu mają przede wszystkim przyczyny związane z zalaniem, np. podczas powodzi, roztopów ale także wysokim poziomem wód gruntowych. W tej kategorii mieści się także naturalnie wilgotne powietrze spowodowane bliskością podmokłych terenów, jezior i lasów. Drugą kategorię przyczyn zbyt wysokiej wilgoci stanowią czynniki wewnętrzne i to one są znacznie częstsze i poważniejsze – wynikają bowiem przede wszystkim z błędów konstrukcyjnych, takich jak brak lub wadliwe wykonanie drenażu, nieefektywna wentylacja, wadliwa termo i hydroizolacja oraz nieszczelne pokrycie dachowe. W tej kategorii znajdują się także bardziej prozaiczne powody, związane z nieodpowiednią eksploatacją – zbyt szczelne okna, brak wietrzenia, brak odpowiedniego ogrzewania.

Kolejnym, poza znalezieniem przyczyny problemu, krokiem w walce z nadmierną wilgocią w domu lub mieszkaniu, jest zastosowanie dobrego osuszacza powietrza, który skutecznie pochłonie nadmiar wilgoci i utrzyma ją na optymalnym poziomie. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy osuszaczy powietrza:

Osuszacze kondensacyjne – działanie tego typu urządzenia odbywa się na podobnej zasadzie, co działanie klimatyzatora. Wewnątrz urządzenia umieszczony jest wiatrak, który pobiera z otoczenia ciepłe i wilgotne powietrze, a następnie przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy. Następnie woda zawarta w powietrzu skrapla się i jest wychwytywana do dołączonego zbiornika. Osuszone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.

alt

Osuszacze adsorpcyjne – głównym elementem tego urządzenia jest rotor, czyli część wirująca osuszacza. Rotor pokryty jest adsorbentem, czyli czynnikiem na którego powierzchni gromadzi się woda z powietrza, a następnie odprowadzana jest do zbiornika na wodę. Kolejnym krokiem, podobnie jak w przypadku osuszacza kondensacyjnego jest wydmuchanie osuszonego powietrza na zewnątrz.

alt


Przedstawiamy drugą część wpisu dotyczącą osuszaczy powietrza i problemu nadmiernej wilgoci – problemu, z którym zmaga się wiele osób w okresie jesienno-zimowym i który niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. O tym, jak istotna jest to kwestia, pisaliśmy w poprzedniej części artykułu, dość wspomnieć, że według szacunków grzyby pleśniowe występują w 25% polskich domów niezależnie od tego ile mają lat. Wynika z tego, że problem z pleśnią wynikającą z nadmiernej wilgoci jest powszechny – istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by z nimi walczyć. Tu (link) przeczytacie o tym, jakie są najczęstsze przyczyny wysokiej wilgotności powietrza w domu i jakie działają dwa podstawowe typy osuszaczy powietrza. Dziś rozwiniemy ten temat i sprawdzimy na co zwracać uwagę przy wyborze osuszacza, który skutecznie rozwiąże problem wilgoci w Twoim domu. Warto także wspomnieć, że osuszacz powietrza to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w przypadku nadmiernej wilgotności powietrza, ale także podczas prac budowlanych i wykończeniowych – skutecznie przyspieszy schnięcie gipsów i farb, skracając czas trwania remontu.

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze osuszacza powietrza jest jego wydajność (inaczej sprawność) i to właśnie na tej podstawie warto dokonać pierwszej selekcji dostępnych na rynku modeli. Sam parametr określany jest za pomocą litrów na dobę (l/24h) i określa ile litrów wody osuszacz jest w stanie „ściągnąć” z powietrza w ciągu 24 godzin.

Działanie poszczególnych modeli osuszaczy jest ściśle związane z panującą w pomieszczeniach temperaturą – osuszacze kondensacyjne lepiej radzą sobie z wilgocią (10-45 l/24h) w wysokiej temperaturze (powyżej 30 stopni Celsjusza). Osuszacze adsorpcyjne charakteryzują się niższą wydajnością, jednak nie jest ona uzależniona od temperatury – z tego względu dobrze sprawdzą się we wnętrzach o standardowym poziomie ciepła. Standardowe osuszacze powietrza do użytku domowego charakteryzują się stosunkowo niewielkim zużyciem energii i wydajnością od 5 do 60 l/24h. W większości są to niewielkie i kompaktowe urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca, są w stanie za to realnie obniżyć poziom wilgoci w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są także specjalistyczne, budowlane osuszacze powietrza, które cechują się bardzo wysoką wydajnością (do 100 l/24h), dużym pojemnikiem na wodę z możliwością podłączenia węża, który będzie ją stale odprowadzał oraz filtr pozwalający na pracę w zapylonych pomieszczeniach.

Przepływ powietrza to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę – odpowiada on bowiem za liczbę wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Jest ściśle powiązany z wydajnością – im większy przepływ powietrza, tym większa wydajność. Parametr ten wyrażony jest w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Przepływ powietrza należy dopasować do kubatury pomieszczenia, które zamierzamy osuszyć – by ją wyliczyć, należy pomnożyć szerokość, długość i wysokość pomieszczenia. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 3 – ostateczny wynik to przepływ powietrza, jakim powinien charakteryzować się osuszacz dopasowany do wielkości mieszkania/pomieszczenia.

Wielkość zbiornika na wodę do równie istotna kwestia – osuszacze odprowadzają do nich wodę, którą należy systematycznie usuwać. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie opróżniać pojemnik na wodę – standardowe modele do użytku domowego zazwyczaj wyposażone są w pojemniki o pojemności od 5 do 10 litrów.

Wybierając osuszacz powietrza należy także zwrócić uwagę na poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Ze względu na to, że sprzęt będzie pracował przez większość dnia oraz w nocy, warto by pracował możliwie najciszej i nie zakłócał codziennego funkcjonowania.

Ważną kwestią jest także zastosowany w osuszaczu system filtracji, który pozwala na oczyszczanie powietrza z kurzu i szkodliwych substancji oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Większość dobrych osuszaczy wyposażona jest w nowoczesny filtr HEPA. Warto także zwrócić uwagę na to, czy osuszacz wyposażony został w higrometr pozwalający na kontrolowanie poziomu wilgoci oraz system automatycznego włączania i wyłączania – pozwoli to ograniczyć czas pracy urządzenia po uzyskaniu optymalnych parametrów powietrza.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

Darmowa dostawa od 150zł

Rabaty dla stałych klientów

Bezpieczne płatności

Jesteśmy z Wami od 2008 roku!

100% Polska Firma

Aktualności

Zapraszamy do bloga o tematyce narzędzi gdzie znajdziecie Państwo aktualne nowości, testy narzędzi oraz masę przydatnych porad.

/blog-narzedziowy-banner
Bruzdownica do betonu - jaką wybrać?

Bruzdownica do betonu - jaką wybrać?

19-04-2024
Prace remontowe i budowlane wymagają często specjalistycznego sprzętu, który ułatwia realizację zadań i podnosi jakość wykonywanych prac. Jednym z takich narzędzi, często niedocenianym, ale niezwykle przydatnym przy pracach z betonem, jest bruzdownica. Czym jest, jak działa i którą wybrać, by praca była efektywna i bezpieczna? Zapraszam do przewodnika, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Jak wybrać najodpowiedniejszą kosiarkę do twojego trawnika?

Jak wybrać najodpowiedniejszą kosiarkę do twojego trawnika?

25-03-2024
W tym artykule przyjrzymy się, jak dobrać kosiarkę do wielkości trawnika, porównamy kosiarki akumulatorowe, spalinowe i elektryczne, rozważymy, dla kogo najlepsza będzie kosiarka z napędem, a kiedy wystarczy model bez napędu, oraz omówimy kwestie takie jak szerokość cięcia i wielkość kosza na trawę, możliwość mulczowania oraz wbudowany rozrusznik w kosiarkach spalinowych.
Jaka najlepsza szlifierka kątowa akumulatorowa?

Jaka najlepsza szlifierka kątowa akumulatorowa?

15-03-2024

Wraz z rozwojem technologii akumulatorowych, modele te stają się coraz bardziej wydajne i poręczne, stanowiąc realną alternatywę dla szlifierek sieciowych. Wybór odpowiedniego modelu może jednak być wyzwaniem, dlatego przygotowaliśmy ranking najbardziej popularnych modeli dostępnych na rynku. Przyjrzymy się bliżej specyfikacjom i funkcjonalnościom pięciu wyselekcjonowanych szlifierek kątowych.

W niniejszym rankingu prezentujemy 6 popularnych szlifierek kątowych akumulatorowych, biorąc pod uwagę ich parametry, funkcje oraz ceny.

Newsletter

 

© 2008-2022KAMMAR Sp. z o.o.::wszelkie prawa zastrzeżone
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ