0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jaki osuszacz powietrza do domu i biura wybrać?
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Jaki osuszacz powietrza do domu i biura wybrać?

Data dodania: 05-12-2022


Osuszacze powietrza i nadmierny poziom wilgoci – wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy w wielu domach pojawia się problem wilgoci. Mokre szyby, zatęchłe powietrze, zawilgocone tekstylia i pojawiające się ogniska pleśni to znak, że w pomieszczeniach poziom wilgoci znacznie przekroczył przyjęte normy. Jeśli tradycyjne osuszacze powietrza z granulatem nie radzą sobie z nadmiarem wilgoci, problem jest poważny i warto wówczas wdrożyć dwutorowe działanie: znaleźć przyczynę wilgoci i zastosować osuszacz powietrza. Dlatego jeśli i Wy borykacie się z problemem wilgoci lub poszukujecie sprawdzonego osuszacza do pracy – ten tekst jest właśnie dla Was. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat przyczyn wilgoci i parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego sprzętu.

alt

Optymalny poziom wilgoci, czyli jaki?

Wbrew pozorom zbyt wysoki poziom wilgoci w domu to nie tylko kwestia nieprzyjemnego zapachu i obniżonego komfortu mieszkania, ale przede wszystkim realne zagrożenia dla zdrowia i sukcesywne niszczenie budynku. Wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mają wysoce niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale także ogólny stan znajdujących się w pomieszczeniu mebli i sprzętów. Wilgoć w ścianach to powoduje także szybszą degradację murów, co przekłada się na pogorszenie stanu technicznego budynku. Warto jednak wiedzieć, że zbyt niski poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu także jest niekorzystny, dla tego warto kontrolować jej poziom – zakłada się, że optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40% do 60% - to właśnie w tym zakresie czujemy się najbardziej komfortowo. Jednocześnie taki poziom jest korzystny dla książek, mebli i otaczających nas sprzętów oraz ścian budynku. Warto także wiedzieć, że dorosły człowiek przeciętnie wydycha około 2 litrów wody w ciągu dnia, co przy braku wietrzenia i odpowiedniej cyrkulacji może stanowić powód nadmiernej wilgoci.

Wysoki poziom wilgoci – najczęstsze przyczyny

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu może być wiele – począwszy od błahych, jak choćby ta wymieniona wyżej, jak i poważniejszych, związanych np. z uszkodzeniem rury wodno-kanalizacyjnej. Dlatego podstawą skutecznego przeciwdziałania nadmiernej wilgoci powinna być przede wszystkim próba odnalezienia przyczyny problemu. Niemniej przyczyny nadmiernej wilgoci (powyżej 60%) zasadniczo dzieli się na:

  • Przyczyny zewnętrze, związane przede wszystkim z warunkami środowiskowymi panującymi na zewnątrz budynku.

  • Przyczyny wewnętrzne, w skład których wchodzą przede wszystkim błędy związane z budową oraz eksploatacją budynków.

W pierwszym przypadku wpływ na wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu mają przede wszystkim przyczyny związane z zalaniem, np. podczas powodzi, roztopów ale także wysokim poziomem wód gruntowych. W tej kategorii mieści się także naturalnie wilgotne powietrze spowodowane bliskością podmokłych terenów, jezior i lasów. Drugą kategorię przyczyn zbyt wysokiej wilgoci stanowią czynniki wewnętrzne i to one są znacznie częstsze i poważniejsze – wynikają bowiem przede wszystkim z błędów konstrukcyjnych, takich jak brak lub wadliwe wykonanie drenażu, nieefektywna wentylacja, wadliwa termo i hydroizolacja oraz nieszczelne pokrycie dachowe. W tej kategorii znajdują się także bardziej prozaiczne powody, związane z nieodpowiednią eksploatacją – zbyt szczelne okna, brak wietrzenia, brak odpowiedniego ogrzewania.

Kolejnym, poza znalezieniem przyczyny problemu, krokiem w walce z nadmierną wilgocią w domu lub mieszkaniu, jest zastosowanie dobrego osuszacza powietrza, który skutecznie pochłonie nadmiar wilgoci i utrzyma ją na optymalnym poziomie. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy osuszaczy powietrza:

Osuszacze kondensacyjne – działanie tego typu urządzenia odbywa się na podobnej zasadzie, co działanie klimatyzatora. Wewnątrz urządzenia umieszczony jest wiatrak, który pobiera z otoczenia ciepłe i wilgotne powietrze, a następnie przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy. Następnie woda zawarta w powietrzu skrapla się i jest wychwytywana do dołączonego zbiornika. Osuszone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.

alt

Osuszacze adsorpcyjne – głównym elementem tego urządzenia jest rotor, czyli część wirująca osuszacza. Rotor pokryty jest adsorbentem, czyli czynnikiem na którego powierzchni gromadzi się woda z powietrza, a następnie odprowadzana jest do zbiornika na wodę. Kolejnym krokiem, podobnie jak w przypadku osuszacza kondensacyjnego jest wydmuchanie osuszonego powietrza na zewnątrz.

alt


Przedstawiamy drugą część wpisu dotyczącą osuszaczy powietrza i problemu nadmiernej wilgoci – problemu, z którym zmaga się wiele osób w okresie jesienno-zimowym i który niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. O tym, jak istotna jest to kwestia, pisaliśmy w poprzedniej części artykułu, dość wspomnieć, że według szacunków grzyby pleśniowe występują w 25% polskich domów niezależnie od tego ile mają lat. Wynika z tego, że problem z pleśnią wynikającą z nadmiernej wilgoci jest powszechny – istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by z nimi walczyć. Tu (link) przeczytacie o tym, jakie są najczęstsze przyczyny wysokiej wilgotności powietrza w domu i jakie działają dwa podstawowe typy osuszaczy powietrza. Dziś rozwiniemy ten temat i sprawdzimy na co zwracać uwagę przy wyborze osuszacza, który skutecznie rozwiąże problem wilgoci w Twoim domu. Warto także wspomnieć, że osuszacz powietrza to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w przypadku nadmiernej wilgotności powietrza, ale także podczas prac budowlanych i wykończeniowych – skutecznie przyspieszy schnięcie gipsów i farb, skracając czas trwania remontu.

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze osuszacza powietrza jest jego wydajność (inaczej sprawność) i to właśnie na tej podstawie warto dokonać pierwszej selekcji dostępnych na rynku modeli. Sam parametr określany jest za pomocą litrów na dobę (l/24h) i określa ile litrów wody osuszacz jest w stanie „ściągnąć” z powietrza w ciągu 24 godzin.

Działanie poszczególnych modeli osuszaczy jest ściśle związane z panującą w pomieszczeniach temperaturą – osuszacze kondensacyjne lepiej radzą sobie z wilgocią (10-45 l/24h) w wysokiej temperaturze (powyżej 30 stopni Celsjusza). Osuszacze adsorpcyjne charakteryzują się niższą wydajnością, jednak nie jest ona uzależniona od temperatury – z tego względu dobrze sprawdzą się we wnętrzach o standardowym poziomie ciepła. Standardowe osuszacze powietrza do użytku domowego charakteryzują się stosunkowo niewielkim zużyciem energii i wydajnością od 5 do 60 l/24h. W większości są to niewielkie i kompaktowe urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca, są w stanie za to realnie obniżyć poziom wilgoci w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są także specjalistyczne, budowlane osuszacze powietrza, które cechują się bardzo wysoką wydajnością (do 100 l/24h), dużym pojemnikiem na wodę z możliwością podłączenia węża, który będzie ją stale odprowadzał oraz filtr pozwalający na pracę w zapylonych pomieszczeniach.

Przepływ powietrza to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę – odpowiada on bowiem za liczbę wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Jest ściśle powiązany z wydajnością – im większy przepływ powietrza, tym większa wydajność. Parametr ten wyrażony jest w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Przepływ powietrza należy dopasować do kubatury pomieszczenia, które zamierzamy osuszyć – by ją wyliczyć, należy pomnożyć szerokość, długość i wysokość pomieszczenia. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 3 – ostateczny wynik to przepływ powietrza, jakim powinien charakteryzować się osuszacz dopasowany do wielkości mieszkania/pomieszczenia.

Wielkość zbiornika na wodę do równie istotna kwestia – osuszacze odprowadzają do nich wodę, którą należy systematycznie usuwać. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie opróżniać pojemnik na wodę – standardowe modele do użytku domowego zazwyczaj wyposażone są w pojemniki o pojemności od 5 do 10 litrów.

Wybierając osuszacz powietrza należy także zwrócić uwagę na poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Ze względu na to, że sprzęt będzie pracował przez większość dnia oraz w nocy, warto by pracował możliwie najciszej i nie zakłócał codziennego funkcjonowania.

Ważną kwestią jest także zastosowany w osuszaczu system filtracji, który pozwala na oczyszczanie powietrza z kurzu i szkodliwych substancji oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Większość dobrych osuszaczy wyposażona jest w nowoczesny filtr HEPA. Warto także zwrócić uwagę na to, czy osuszacz wyposażony został w higrometr pozwalający na kontrolowanie poziomu wilgoci oraz system automatycznego włączania i wyłączania – pozwoli to ograniczyć czas pracy urządzenia po uzyskaniu optymalnych parametrów powietrza.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu