Jak wybrać sprężarkę do pistoletu do malowania natryskowego?
Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie zalety i zastosowania sprężonego powietrza, bez wątpienia nie starczyłoby nam na to miejsca – dlatego dość stwierdzić, że wykorzystuje się je nie tylko w szeroko pojętym przemyśle, ale także w przydomowych garażach czy po porostu podczas użytku domowego. Dlatego zaryzykujemy stwierdzeniem, że to właśnie kompresor jest jednym z najważniejszych elementów poprawnego i precyzyjnego malowania, niezależnie od tego, czy lakierujemy samochody, płot czy małe elementy. I w dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam jak dopasować sprężarkę do pistoletu, bo choć wybór dostępnych na rynku modeli jest ogromny, to znalezienie optymalnego i dopasowanego do potrzeb wcale nie jest proste.
Zanim kupisz sprężarkę
Ze względu na to, że zarówno zastosowań, jak i modeli dostępnych w sklepach jest naprawdę sporo, proces zakupu odpowiedniej sprężarki należy rozpocząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. To właśnie od nich w głównej mierze zależą parametry sprzętu i dodatkowe elementy wyposażenia. A zatem:
-
Jakie powierzchnie i o jakiej wielkości będą malowane?
-
Jaki pistolet będzie wykorzystywany podczas pracy?
-
Na stanowiskach będzie wykorzystywany kompresor?
-
Jaka dysza będzie używana podczas malowania?
-
Jak duże jest zapotrzebowanie na powietrze?
-
Jak często będzie używana sprężarka?
Warto także pamiętać, że im lepsza jakość sprężonego powietrza, tym lepsza jakość uzyskanego efektu – pod tym kątem warto wziąć pod uwagę wybór kompresorów śrubowych i łopatkowych, które emitują mniej oleju do układu, a co za tym idzie – produkują czystsze powietrze, niż ich tłokowe odpowiedniki. Uzyskanie dobrej jakości powietrza do malowania z każdego typu kompresora można uzyskać z kolei w procesie uzdatniania.
Podstawowe parametry wyboru kompresora
Najważniejszymi kryteriami wyboru odpowiedniego kompresora jest ciśnienie, wydajność oraz pojemność zbiornika sprężarki. Każdy z nich należy dopasować do typu pistoletu oraz jego zapotrzebowania, a także sumarycznego zużycia powietrza w przypadku pracy więcej, niż jednego urządzenia. Zdecydowana większość dostępnych na rynku urządzeń wytwarza ciśnienie na poziomie 6 bar, co pozwala z powodzeniem malować metodą natryskową.
Wydajność, czyli ilość sprężonego powietrza jaką jest w stanie wytworzyć kompresor określa się w litrach na minutę. Parametr urządzenia należy dopasować do zapotrzebowania pistoletu na powietrze – kompatybilność w tym zakresie zapewnia lepszą i stabilniejszą pracę. Co do zasady, w przypadku malowania natryskowego większe zbiorniki sprawdzają się lepiej, należy jednak pamiętać, że trudniej się nimi manewruje. Z tego względu podczas pracy w terenie najczęściej wykorzystuje się modele o stosunkowo niewielkiej pojemności i jednocześnie dużej wydajności. Przy wyborze należy także wziąć pod uwagę moc silnika, którego wartość powinna wynosić 2,2 kW lub 3 kW. Na rynku dostępne zarówno kompresory spalinowe, jak i zasilane elektrycznie – pierwsze sprawdzą się w terenie i wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci elektrycznej, drugie zaś pozwalają uniknąć emisji szkodliwych spalin i są cichsze w pracy.
W przypadku sporadycznej pracy z malowaniem natryskowym warto zdecydować się na niewielki kompresor tłokowy o pojemności max 100 litrów i silnikiem o mocy od 1,5kW do 2,2 kW. Stosunkowo mały rozmiar i łatwość manewrowania pozwalają w szybki i prosty sposób wykonać pracę. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zakładów lakierniczych i malarni frontów – w tym przypadku urządzenie powinno charakteryzować się silnikiem o mocy minimum 3kW oraz wydajności efektywnej na poziomie 300 l/min. Warto także zdecydować się na zbiornik o dużej pojemności – w powyższych zakładach najlepiej sprawdzają się modele o pojemności minimum 150 litrów. Warto także wziąć pod uwagę ilość osób pracujących jednocześnie na tym samym kompresorze – im jest im więcej, tym większe staje się sumaryczne zużycie powietrza. A to z kolei oznacza, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia o wydajności od 600l/min wzwyż oraz pojemnikiem o zbiorniku wynoszącym około 1/3 wydajności sprężarki.
