Rabaty dla stałych klientów
Bezpiecznie płatności
Istniejemy od 2008 roku
100% Polska firma
0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jak kalibrować klucz dynamometryczny?
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA

Jak kalibrować klucz dynamometryczny?

Data dodania: 25-10-2023

Gwinty pełnią kluczową rolę w wielu aplikacjach mechanicznych, szczególnie w przypadku elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Klucz dynamometryczny to narzędzie niezbędne dla każdego profesjonalnego mechanika, hobbysty czy fana majsterkowania. Dzięki niemu możemy dokładnie kontrolować moment obrotowy podczas dokręcania śrub czy nakrętek, zapewniając bezpieczeństwo i trwałość połączeń. Kluczy dynamometrycznych używa się do dokręcania połączeń gwintowych w najbardziej newralgicznych częściach maszyn i urządzeń takich jak koła czy elementy silnika samochodowego czy też inne obracające się części w maszynach obróbczych. Kiedyś to było nie do pomyślenia, ale dzisiaj także większość śrub i nakrętek w rowerach jest dokręcanych przy pomocy kluczy dynamometrycznych zapewniających odpowiedni moment obrotowy. Jak widać kontrolowane dokręcanie połączeń gwintowanych to nie jest jakiś wymysł producentów narzędzi aby sprzedać jeszcze jedno drogie pokrętło do nasadek;) Jest to raczej kwestia bezpieczeństwa a niejednokrotnie zaoszczędzenia dużych sum pieniędzy bo raczej żaden posiadacz drogiego auta nie pojedzie do garażu sąsiada naprawiać głowicy silnika swojego ukochanego nowoczesnego auta przy pomocy walizki kluczy nasadowych, które ten otrzymał od szwagra pod choinkę. Ale aby klucz dynamometryczny spełniał swoją funkcję, musi być dokładny. Jak więc dbać o jego kalibrację? Poniżej przedstawiam kilka kroków, które pomogą Ci w kalibracji Twojego klucza dynamometrycznego.

klucz-dynamometryczny-73190035-tengtools.jpg
Klucz dynamometryczny 5-25 Nm 1/4 Teng Tools
klucz-torcofix.jpg
Klucz dynamometryczny 1/2 40-200 Nm TORCOFIX K 4550-20
dynamometryczne/klucz-dynamometryczny-klikowy-nasadowy-tengtools-73190308-1.jpg
Klucz dynamometryczny 140-980 Nm 3/4 Teng Tools

Po co wykonywać kalibrację kluczy dynamometrycznych?

Kalibracja klucza dynamometrycznego to sprawdzenie, czy klucz podaje dokładne odczyty. W przypadku kluczy dynamometrycznych chodzi o zapewnienie, że pokazują one właściwy moment obrotowy. Jest to ważne, ponieważ klucz dynamometryczny jest używany do dokręcania śrub i nakrętek z określoną siłą. Rozkalibrowany klucz może dokręcać zbyt słabo lub zbyt mocno co w obu przypadkach jest nie jest dobre i może prowadzić do wielu problemów tj. uszkodzenie, pęknięcie, zerwanie gwintu, wycieki, uszkodzenie uszczelek, przegrzanie wrażliwych elementów. 

Jak często powinno się kalibrować klucz dynamometryczny?

Jeśli używasz klucza dynamometrycznego zawodowo, zaleca się kalibrację co najmniej raz do roku. Dla hobbystów wystarczy przeprowadzać ją co 2-3 lata, chyba że zauważysz ewidentne błędy w jego działaniu. Klucze należy kalibrować regularnie, zgodnie z instrukcją obsługi a więc zaleceniami producentów, ale może to także zależeć od częstotliwości używania klucza i warunków w jakich pracuje. Ogólnie rzecz biorąc, klucze dynamometryczne należy kalibrować co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli są używane w trudnych warunkach.

Wybór odpowiedniej jednostki do kalibracji

Aby dokładnie skalibrować klucz dynamometryczny, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego laboratorium kalibracyjnego. Zapewnią oni dokładność oraz certyfikat potwierdzający kalibrację. Na rynku dostępne są także urządzenia do kalibracji kluczy dynamometrycznych lub też testery kluczy, które pozwalają na skontrolowanie klucza jeśli pracuje on np. ze zwiększoną intensywnością i istnieje ryzyko, że zostanie rozkalibrowany. Jednak jeśli sam nie masz wiedzy na temat kalibracji takich kluczy to radzę zostawić to profesjonalnym serwisom i certyfikowanym laboratoriom wzorcującym, które znają się na rzeczy, bo wtedy możesz mieć pewność, że Twój klucz będzie ustawiony prawidłowo.

PS. Kalibracji możesz dokonać w bardzo atrakcyjnej cenie także u nas, jeśli potrzebujesz wykonać wzorcowanie klucza to skontaktuj się naszym działem obsługi sklep@kammar.pl

tester-momentu-obrotowego-do-kluczy-ze-stolikiem-tengtools-231620105.jpg
Zestaw z testerem do kontroli momentu obrotowego TORQ TengTools
tester-elektroniczny-momentu-obrotowego-do-kluczy-dynamometrycznych-DREMOTEST-E.jpg
Tester kluczy dynamometrycznych 90-1100 Nm DREMOTEST E 8612-1000
klucze_dynamometryczny/tester-kluczy-dynamometrycznych-nm-tengtools-199790106.jpg
Tester do kluczy dynamometrycznych 10-400Nm TORQ99E

Dbanie o klucz dynamometryczny

By kalibracja była rzadziej potrzebna, dbaj o swoje narzędzie. Unikaj upadków, przechowuj w suchym miejscu i nie przekraczaj maksymalnego momentu obrotowego podanego przez producenta.

Podsumowanie

Dokładna kalibracja klucza dynamometrycznego jest niezbędna dla zapewnienia jakości pracy i bezpieczeństwa połączeń. Regularnie kontroluj dokładność swojego klucza, a jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, niezwłocznie dokonaj kalibracji. Dzięki temu Twoje prace będą precyzyjne, a połączenia trwałe i bezpieczne. A jeśli potrzebujesz skalibrować swój klucz lub zakupić klucz dynamometryczny wraz ze świadectwem wzorcowania to skontaktuj się z nami.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022KAMMAR Sp. z o.o.::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu