0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Suwmiarki noniuszowe i elektroniczne - rodzaje i zastosowanie
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Suwmiarki noniuszowe i elektroniczne - rodzaje i zastosowanie

Data dodania: 04-07-2022

Suwmiarki noniuszowe i elektroniczne - rodzaje i zastosowanie

Suwmiarka to podstawowe narzędzie pomiarowe, które powinno znaleźć się wszędzie tam, gdzie niezbędne są precyzyjne i dokładne dane dotyczące wymiarów badanego urządzenia. Najczęściej wykorzystywane w warsztatach i zakładach przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie niezbędna jest precyzyjna obróbka materiałów. Suwmiarki z powodzeniem znajdą także zastosowanie wśród domowych majsterkowiczów. Za pomocą suwmiarki możliwe jest pobranie wymiarów zewnętrznych, wewnętrznych, a także głębokości z dokładnością od 0,05-0,02mm i 0,01 mm w przypadku suwmiarek cyfrowych i zegarowych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów suwmiarek, z których największą popularnością niezmiennie cieszą się dwa z nich: suwmiarki noniuszowe (analogowe) oraz suwmiarki elektroniczne (cyfrowe). I to właśnie tym dwóm typom przyjrzymy się dziś bliżej i sprawdzimy, czym się charakteryzują oraz jakie jest ich zastosowanie.

Suwmiarki – rodzaje

Poniżej przedstawiamy właściwości oraz sposób wykorzystania najpopularniejszych suwmiarek: noniuszowej oraz elektronicznej.

Suwmiarki noniuszowe wykorzystują podziałkę kreskową umieszczoną na prowadnicy oraz noniusz na suwaku. Urządzenia tego typu składają się z kilku stałych elementów:

  • szczęki stałej i ruchomej przeznaczonej do pomiaru wymiarów zewnętrznych

  • szczęk stałej i ruchomej przeznaczonej do pomiarów wewnętrznych,

  • noniusza

  • dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki

  • podziałki milimetrowy

  • głębokościomierza


Suwmiarki noniuszowe - wady i zalety

Istotny jest fakt, że tego typu suwmiarki można produkowane są w różnych skalach, by umożliwić mierzenie materiałów różnej wielkości. Warto także przybliżyć nieco kwestię noniusza, który stanowi dodatkową, pomocniczą podziałkę, umożliwiającej zwiększenie dokładności odczytu. By zmierzyć badany element należy umieścić go w szczękach suwmiarki, a następnie przesunąć suwak w taki sposób, by płaszczyzny stykowe obu szczęk zetknęły się badanym przedmiotem. Następnym krokiem jest odczytanie wymiarów na podziałkach, przy czym należy pamiętać, że pełną liczbę milimetrów pokazuje zerowa kreska noniusza znajdująca się na głównej podziałce, z kolei liczby po przecinku pierwszy numer kreski noniusza. Ten typ suwmiarek jest bardzo dokładny, jednak stosunkowo długi jest czas odczytu. Sprawdzą się jako świetne narzędzie pomiarowe w przypadku osób, które okazjonalnie dokonują pomiarów lub pracujące w miejscach, w których wykorzystanie urządzeń elektronicznych nie jest możliwe. Ogromną zaletą suwmiarek noniuszowych jest fakt, że są wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz nie potrzebują żadnego zasilania.
 

alt



Jak mierzyć suwmiarką elektroniczną?

Suwmiarki elektroniczne polega przede wszystkim na działaniu mechanizmu indukcyjnego elektromagnetycznego, który umożliwia obliczanie odległości czujnika od położenia początkowego. Następnie wynik pomiaru wyświetlany jest na specjalnym wyświetlaczu. Drugim mechanizmem jest mechanizm elektrodowy, bazujący na grupach elektrod zlokalizowanych w ściśle określonych odstępach. Ten system wyposażony jest także w grzebień pomiarowy, przesuwający się względem odstępów, co z klei powoduje systematyczną zmianę ich pojemności i w efekcie – odczytanie wyniku pomiaru.

By zmierzyć badany przedmiot za pomocą suwmiarki elektronicznej należy ją uruchomić, a następnie zdjąć szczęki i upewnić się, że wskazania pomiarowe wynoszą 0. Kolejnym krokiem jest rozsunięcie szczęk, tak by badany przedmiot z łatwością się w nich zmieścił, a następnie zsunięcie do momentu, w którym szczęki suwmiarki będą ściśle go obejmować. Istotne jest to, by wszystkie elementy dobrze do siebie przylegały, co pozwoli uzyskać maksymalnie szczegółowy pomiar. Wynik wyświetli się na wbudowanym wyświetlaczu. Najważniejszymi zaletami suwmiarek elektronicznych jest przede wszystkim długa żywotność baterii oraz możliwość automatycznego włączenia i wyłączenia. Jednocześnie sam pomiar jest wyjątkowo łatwy do odczytania, co sprawia, że z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w użytku domowym, jak i przez profesjonalistów. Ze względu ma fakt, że ten typ suwmiarki jest nieco mniej odporny na warunki atmosferyczne, zdecydowana większość dobrych modeli tego typu jest także wyposażona w dodatkową skalę noniuszową.
 

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu