Opalarka – jaką wybrać?
Opalarka, czyli pistolet z wydmuchem gorącego powietrza bez wątpienia jest jednym z najbardziej wszechstronnych elektronarzędzi – znajdzie zastosowanie zarówno w przydomowym warsztacie, jak i podczas profesjonalnych prac. Jednak mnogość dostępnych na rynku modeli sprawia, że wybór wcale nie jest oczywisty – a pod uwagę przy wyborze należy wziąć szereg czynników i parametrów. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej opalarkom elektrycznym i sprawdzimy do czego służą, jak są zbudowane oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Opalarka elektryczna – jak działa?
Zasadniczo budowa opalarki jest wyjątkowo prosta – głównym elementem odpowiadającym za jej działanie jest bowiem spirala grzewcza. Dodatkowo opalarki wyposażone są także w czujnik i sterownik elektryczny, których zadaniem jest odpowiednie dobranie temperatury oraz precyzyjne skierowanie strumienia z dyszy w pożądanym kierunku. Niech nie zwiedzie Was jednak prosty mechanizm działania – opalarka elektryczna to bowiem narzędzie, które znajdzie zastosowanie podczas zgrzewania tworzyw, lutowania, renowacji mebli oraz prac blacharsko lakierniczych. Wszechstronne działanie opalarek nierzadko wykorzystuje się także podczas usuwania starych powłok lakierniczych, odmrażania instalacji, a także podczas pracy z materiałami termokurczliwymi.
Opalarka elektryczna – podział ze względu na sposób zasilania
Dostępne na rynku opalarki w zdecydowanej większości zasilane są energią elektryczną – najczęściej w wersji przewodowej. Wiąże się to z faktem, że opalarki podczas pracy wykorzystują znaczną ilość energii elektrycznej, opalarki akumulatorowe mogą okazać się niewystarczające. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres wykonywanych prac oraz częstotliwość używania opalarki – jeśli wykorzystujemy ją wyłącznie okazjonalnie do drobnych napraw i prac lub w miejscu, w którym nie ma stałego dostępu do sieci elektrycznej, warto rozważyć zakup modelu akumulatorowego. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość pracy w terenie oraz brak plączących się pod nogami kabli. Jeśli okablowanie nie jest problemem, a zakres prac jest częstszy, zdecydowanie warto zainwestować w model podłączany do sieci elektrycznej. Na rynku dostępne są także opalarki zasilane gazem lub benzyną, jednak ze względu na wysoką cenę oraz specyfikę pracy, wykorzystywane są najczęściej w pracach profesjonalnych.
Opalarka – jakie parametry wziąć pod uwagę?
Wybierając opalarkę warto, podobnie jak w przypadku wyboru rodzaju zasilania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim częstotliwość użytkowania oraz zakres wykonywanych prac – innymi bowiem parametrami powinna cechować się opalarka wykorzystywana do prac z drewnem, innymi do prac z materiałami termokurczliwymi i innymi, jeśli potrzebujemy uniwersalnego urządzenia. Istnieje jednak kilka podstawowych kwestii, które należy sprawdzić niezależnie od przeznaczenia opalarki. Należą do nich:
-
Moc urządzenia – zdecydowanie najważniejsze kryterium wyboru, od którego zależy m.in. maksymalna możliwa do uzyskania temperatura oraz wydajność toczenia powietrza.
-
Wydajność – innymi słowy parametr ten określa ile powietrza w jednostce czasu jest w stanie przetłoczyć turbina urządzenia. Im wyższa wydajność, tym mniej czasu potrzeba do wykonania pracy. Należy jednak pamiętać, by wydajność oceniać wraz z maksymalną możliwą do uzyskania temperaturą, bowiem niektóre materiały, jak np. farba, wymagają określonej temperatury emitowanej przez opalarkę.
-
Temperatura – od tego, jaką temperaturę osiągnie powietrze wylatujące z dyszy opalarki zależy jej zastosowanie. Warto jednak wiedzieć, że wyższa temperatura powietrza nie zawsze jest lepsza – wszystko zależy powiem od rodzaju wykonywanej pracy.
-
Możliwość regulacji temperatury – w taką opcję wyposażone są przede wszystkim uniwersalne modele, które dzięki płynnej regulacji pozwalają na dostosowanie temperatury do różnorodnych prac. Dostępne na rynku opalarki dzielą się na dwubiegowe, trzybiegowe i opalarki z płynną regulacją.
- Wymienne dysze – dzięki różnym kształtom i możliwości wymiany, pozwalają na dopasowanie ostatecznych parametrów do wykonywanej pracy np. zwiększają precyzję, redukują prędkość wydmuchiwanego powietrza etc.
