0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Magnesówka - Jaką wiertarkę magnetyczną wybrać?
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Magnesówka - Jaką wiertarkę magnetyczną wybrać?

Data dodania: 17-04-2019

Wiertarki magnetyczne zdobywają coraz większą popularność na naszym rodzimym rynku. Można je znaleźć w większości warsztatów ślusarskich, produkcyjnych, na budowach a także w serwisach samochodów osobowych i ciężarowych. Specyfika tych urządzeń sprawia, że w niektórych sytuacjach tzw. “magnesówka” staje się nie zastąpiona. Dzisiaj postaramy się krótko scharakteryzować wiertarki ze stopą magnetyczną i odpowiedzieć na pytanie zawarte z tytule.

Wiertarki magnesowe, magnetyczne na stopie elektromagnetycznej…

To specyficzne urządzenia będące trochę połączeniem wiertarek kolumnowych z wiertarką ręczną. Posiadają one elektromagnes o odpowiednio dobranej sile, który przyczepia się do wierconego materiału. Wrzeciono wiertarki jest umieszczone na ruchomym suwaku sterowanym dźwignią przez operatora. To sprawia, że taka wiertarka jest stabilna podczas wiercenia a wykonywane otwory wykonane z dużą dokładnością.

Wiertarki magnetyczne zostały stworzone już wiele lat temu i były wykorzystywane głównie przy budowach wszelkiego rodzaju mniejszych bądź większych konstrukcji stalowych. Wszędzie tam gdzie wiercenie otworów w trudno dostępnych miejscach było nie możliwe przy pomocy większych maszyn stacjonarnych a wymagana była jednak pewna dokładność i precyzja. Wiertarki na elektromagnesie są używane na wielu budowach na całym świecie przy tworzeniu mostów czy szkieletów drapaczów chmur. Można więc śmiało powiedzieć, że popularne magnesówki zbudowały nasz cywilizowany świat a teraz pomagają budować infrastrukturę w krajach rozwijających się w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej. Dzisiaj dostępnych modeli na rynku jest dużo i można je wykorzystywać w niezliczonej liczbie prac remontowych, budowlanych i produkcyjnych. Mało kto wie, że spośród wielu firm dostępnych na rynku, jest też polski producent wiertarek magnesowych – Promotech z Białegostoku, który od 1987 roku produkuje te inne urządzenia bardzo przyzwoitej jakości mogące konkurować z takimi znanymi markami jak Fein, Bosch czy Euroboor.

Jaka wiertarka będzie odpowiednia?

To zależy… Ale czym kierować się przy wyborze wiertarki magnetycznej do swojego warsztatu? Przede wszystkim odradzałbym najtańsze modele wyprodukowane na Dalekim Wschodzie, które wykonane są z bardzo niskiej jakości materiałów i często posiadają duże luzy na kolumnie i o precyzji wiercenia możemy wtedy pomarzyć. Takie wiertki można kupić za ok. 1000-1200 zł. Oczywiście jeżeli potrzebujesz sprzętu na raz lub jeśli jesteś majsterkowiczem i będziesz wiercił raz w roku to takie urządzenie będzie jak najbardziej OK. Tylko, że za ok. 2000 zł można kupić już całkiem przyzwoity sprzęt, który posłuży nam lata – przykładem może być wiertarka EVO42.

alt
Wiertarka EVO42 – bardzo popularna, dosyć mała i z dużą średnicą wiercenia jak na swój rozmiar

Jeśli już mamy określony budżet to drugim kryterium jest średnica wiercenia. Praktycznie wszyscy producenci tworzą nazwę danego modelu umieszczając w niej maksymalną średnicę wiercenia danej wiertarki. I tak wspomniana wcześniej EVO42 firmy Evolutiona Power Tools, ma możliwość wykonywania otworów do fi 42mm a wiertarka PRO 76 od Promotechu wierci do fi 76mm. Ale tu uwaga są to średnice dla wierteł trepanacyjnych a nie dla zwykłych wierteł krętych. Dla tych drugich ta średnica będzie w większości przypadków o połowę mniejsza. Dlaczego? Tutaj odsyłam do poprzedniego artykułu, w których zostało to wyjaśnione.

alt
Wiertarka PRO 76 polskiego producenta, 2-biegowa, z płynną regulacją obrotów

Gdy już wiemy jakie największe średnice będziemy wykonywać to szukamy odpowiedniej wiertarki. Tutaj jednak warto się zastanowić czy nie dołożyć trochę pieniędzy i zainwestować w większą wiertarkę, która ma znacznie większe możliwości, ale o tym w dalszej części artykułu.

Różnice pomiędzy modelami wiertarek magnetycznych

Można się pokusić o stwierdzenie, że wiertarki magnetyczne można podzielić przede wszystkim na małe i duże. I te małe mają trochę mniej funkcji, ale za to są dużo lżejsze, mobilne i sprawdzają się doskonale w pracach na wysokościach i trudno dostępnych miejscach. Wiertarki takie jak np. EVO42 czy PRO 30/1 mają możliwość wiercenia do średnich odpowiednio fi42 i fi30 mm przy pomocy wiertła trepanacyjnego. Natomiast wiertłem krętym do fi13, przy czym aby wiercić tymi klasycznymi wiertłami należy dokupić specjalny adapter do uchwytu wiertarskiego oraz sam uchwyt wiertarski. I chociaż na tym ich możliwości się kończą to jest to i tak bardzo dużo i większości przypadków wystarcza aż nadto.

Większe wiertarki magnetyczne takie jak PRO 76, Rotabroach ELEMENT 75 to już prawdziwe kombajny – mają one wbudowany stożek Morse’a nr 3 co sprawia, że ich mogą znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę. Przede wszystkim można zastosować wiertło na stożku do średnicy fi32 mm, takie wiertła przeważnie już funkcjonują w warsztatach a to oznacza, że przy mniejszych średnicach nie musimy inwestować dodatkowo w wiertła trepanacyjne. Dodatkowo możemy zamontować uchwyt wiertarski na stożku Morse’a i używać wierteł o mniejszych średnicach. Wiertarki te oprócz tego posiadają także regulację prędkości obrotowej oraz zmianę kierunku obrotów prawo-lewo. Dzięki tym funkcjom (po dokupieniu odpowiedniej oprawki) możemy także gwintować.

alt
Model Element 75 firmy Rotabroach to bardzo solidnie wykonane urządzenie

Jak widać to bardzo dużo możliwości jak na jedno urządzenie. Znam osoby, które zakupiły większą wiertarkę na jedną robotę a potem po wykonaniu kawałka stołu ze stalowym blatem używają takiej wiertarki jako wiertarki stołowej przy różnych pracach jak gwintowanie właśnie czy podwiercanie, pogłębianie otworów itd.Można więc podsumować to tak, że wiertarki mniejsze mogą tylko wiercić oraz pogłębiać otwory a większe mogą dodatkowo gwintować. Także wybór zależy od użytkownika i prac jakie będzie wykonywał. Nie wszędzie wiertarka mimo, że uniwersalna się sprawdzi. Np. na pracach na wysokości gdzie liczy się waga a nie musimy gwintować lepiej wybierać jak najmniejszą wiertarkę, która oczywiście ma możliwość wykonania takiego otworu jaki potrzebujemy.

Akcesoria do wiertarek magnesowych

Dzięki zastosowaniu dodatkowych przystawek i akcesoriów możemy jeszcze bardziej zwiększyć zakres możliwości wiertarek magnetycznych. Przedstawię i krótko opiszę te najczęściej stosowane “dodatki”

alt

Jak sama nazwa wskazuje służą do wiercenia na powierzchni rur, gdzie “przyklejenie się” magnesu całą powierzchnią jest niemożliwe i może grozić zerwaniem wiertarki.

alt

Adapter do mniejszych wiertarek – umożliwia zamontowanie tradycyjnego uchwytu wiertarskiego do mocowania wierteł krętych


alt

 

alt

Adapter do wiertarek firmy Fein – umożliwia montaż zwykłych wierteł trepanacyjnych z chwytem Weldon 19,05mm. Masz dobrą wiertarkę Fein’a, ale znudziło Ci się przepłacanie za wiertła Fein ze specjalnym chwytem? Polecam ten adapter, rozwiąże on wiele problemów ponieważ zwykle wiertła z chwytem Fein Quick-in są trudniej dostępne.

alt

Oprawka przeznaczona do modeli wiertarek posiadających wbudowany stożek Morse’a. Pozwala ona na szybszą wymianę wierteł bez odkręcania i dokręcania śruby mocującej wiertło za każdym razem. Działa podobnie jak uchwyt Fein Quick-in

alt

Problem ze sprzątaniem drobnych wiórów na stanowisku pracy – ta “szczotka magnetyczna” go rozwiąże. Dzięki silnemu magnesowi zbiera mniejsze i większe wióry i opiłki a jednym pociągnięciem wióry odpadają i można je zbierać na bieżąco np. do wiadra aby utrzymać porządek na stanowisku.

alt

Większość wiertarek magnesowych posiada wbudowany system chłodzenia tj. wiertarka ma zbiorniczek na płyn chłodzący połączony wężykiem z wrzecionem. Płyn podawany jest wtedy w sposób ciągły bezpośrednio na narzędzie. Co jednak wtedy gdy pracujemy wiertarką odwróconą “do góry nogami”? No właśnie musimy posiłkować się takimi sprayami aby wiertła nie przegrzewały się zbyt mocno a co za tym idzie nie ulegały przedwczesnemu zużyciu lub zniszczeniu.

Teraz gdy już wiemy jaka wiertarka jest dla nas odpowiednia i jakie dodatkowe akcesoria do niej dobrać możemy “ruszyć w bój”. Jeśli coś jest dla Państwa nie jasne lub jeśli Waszym zdaniem należałoby bardziej szczegółowo poruszyć jakieś zagadnienia, to zapraszam do zamieszczania komentarzy poniżej. Do wszystkich postaram się ustosunkować.

Komentarze (1)
ŁuK 10-05-2022 21:21:23
witam, czy łożyskowanie wiertarek magnetycznych pozwoli na użycie jaj jako quasi frezarki? Np wykonanie "fasolki" poprzez nawiercenie otworu frezem palcowym i wymuszenie przesuwu detalu w prowadnicy np śrubą
Odpowiedź sklepu:Do wykonywania fasolek są specjalne modele wiertarek posiadające przesuw pomiędzy korpusem a stopą magnetyczną. O innym rozwiązaniu nie słyszałem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu