Rabaty dla stałych klientów
Bezpiecznie płatności
Istniejemy od 2008 roku
100% Polska firma
0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.I - Rodzaje bitów
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA

Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.I - Rodzaje bitów

Data dodania: 09-05-2022

Krótki przewodnik po bitach do wkrętarki cz.I - Rodzaje i typy bitów

Wkrętarka to niezastąpione narzędzie pracy dla wszystkich, którzy zawodowo lub amatorsko zajmują się remontami i majsterkowaniem. Jednak sama wkrętarka to nie wszystko – wiele bowiem zależy od dopasowanych do niej bitów. To one potrafią znacząco zwiększyć funkcjonalność wkrętarki i sprawić, że praca będzie szła sprawniej – pod warunkiem jednak, że odpowiednio połączymy wszystkie elementy w całość. Szczególnie ważne jest zwłaszcza dopasowanie grotów do specyfiki posiadanego przez nas urządzenia, podstawowym krokiem jest zatem określenie wymaganego przez nie typu końcówki. Dlatego jeśli stoisz przed wyborem odpowiednich bitów do swojej wkrętarki i nie do końca wiesz, które z modeli dostępnych na rynku będą odpowiednie – ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Krok po kroku opisujemy w nim najważniejsze i najczęściej spotykane modele oraz ich przeznaczenie ze względu na wiercony materiał.

alt

Bity do wkrętarek – przegląd i podział ze względu na rodzaj

Jak zapewne zdążyliście się przekonać bit bitowi nie równy. Na rynku dostępny jest co prawda spory wybór uniwersalnych bitów do wkrętarek, jednak nierzadko ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem odpowiednio dobrane końcówki nasadowe z powodzeniem posłużą przez lata i sprawdzą się podczas niejednego remontu. Podstawowy podział bitów stanowi ten, w którym podstawowym wyznacznikiem jest kształt grotu i na tym głównie opiera się ich klasyfikacja. W związku z powyższym wśród dostępnych na rynku bitów wyróżniamy:

Bity sześciokątne tzw. HEX, imbusowe - w których końcówki jest w kształcie sześciokąta wszystkie krawędzie ułożone są w nich pod kątem 120°.

Bit Torx– w którym kształt grotu zbliżony jest do sześcioramiennej gwiazdy, jej końcówki zaś są delikatnie zaokrąglone. Charakterystyczną cechą tego modelu jest fakt, że jego kąt przyłożenia wynosi 15°, dzięki czemu zapobiega wyślizgiwaniu się bitu podczas pracy. Jednocześnie ten typ bitów niweluje ryzyko zniszczenia wkrętów, dzięki możliwości przenoszenia wyższego momentu obrotowego.

Bit Torx plus – budową nawiązuje do tradycyjnego bita Torx, jednak krawędzie sześcioramiennej gwiazdy są w tym przypadku spłaszczone. Pozwala to na osiągnięcie jeszcze wyższego momentu obrotowego, co zapobiega niszczeniu wkrętów.

Bit Torx TR – na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjny bit Torx, różni je jednak wyposażony jest w dodatkowy otwór na środku.

Bit kwadratowy, zwany także czworokątnym – to bit, który składa się z czworokąta o jednakowych, równych krawędziach. Zaprojektowany i stworzony z myślą o szafach sterowniczych.

Bit do wkrętarki prosty – znany także jako bit rowkowy. Stworzony z myślą o prostym nacięciu łba. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ bitu nie powinien być wykorzystywany przy wkrętarkach akumulatorowych – ze względu na to, że nie jest wyposażony w funkcję centrowania, istnieje ryzyko, że wyskoczy z wkrętu.

Bit do wkrętarki trójkątny – rzadko wykorzystywany i wymagający konieczności użycia sporej ilości siły podczas wkręcania. Charakteryzuje się niekorzystnymi warunkami siłowymi przy przenoszeniu wysokich momentów obrotowych, co sprawia, że to jeden z najmniej popularnych modeli.

Bit Tri – Wing – wyposażony w trzy powierzchnie nośne, co sprawia, że wykręcenie go przez osobę niepowołaną jest całkowicie niemożliwe. Z tego względu najczęściej wykorzystuje się ten typ bitów w lotnictwie.

Bit Torq-Set – składający się z czterech krawędzi, kształtem przypominający przesunięty krzyż. Ten typ bitu również najczęściej wykorzystywany jest właśnie w lotnictwie.

Bit wielozębny – inaczej bit XYZ, składający się z 12 drobnych zębów, umożliwiających przenoszenie wyższych momentów obrotowych.

Bit krzyżowy PZ– inaczej zwany także bitem typu Pozidriv, którego profil składa się z dwóch krzyży, ułożonych względem siebie pod kątem 45°. Jeden z krzyży jest odrobinę węższy oraz płytszy, co sprawia, bit wykazuje większą stabilizację podczas pracy.

Bit krzyżowy PH – zwany także bitem typu Philips, wykorzystywany wyłącznie do wkręcania wkrętów wyposażonych we wgłębienie Philips. Tego typu bity składają się z dwóch płaskich nacięć, które razem tworzą krzyż. Charakterystyczny dla tego typu bitów jest fakt, że moment skręcający przenoszony jest w nich na 4 krawędziach, co znacznie poprawia stabilizację bitu we wkręcie.

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022KAMMAR Sp. z o.o.::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu