0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jaki laser krzyżowy wybrać na budowę?

Jaki laser krzyżowy wybrać na budowę?

Data dodania: 15-11-2022

Jaki laser krzyżowy wybrać na budowę?

Laser krzyżowy, służący do wyznaczania linii pionowych i poziomych to urządzenie niezbędne w pracach budowlanych i wykończeniowych. Umożliwia wykonanie niezwykle precyzyjnych pomiarów, niemożliwych do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnej poziomicy z libellą. Nic więc dziwnego, że lasery krzyżowe stają się coraz popularniejsze i powoli wypierają tradycyjne rozwiązania.

Jak działa laser krzyżowy?

Podstawą działania lasera krzyżowego jest fakt, że generuje on pionowe i poziome wiązki lasera przecinające się pod kątem prostym. Dzięki temu, że wiązka jest doskonale widoczna, co znacznie ułatwia wykonywanie prac mierniczych podczas montażu, remontu czy budowy. Jednocześnie ogromną zaletą laserów krzyżowych jest szybkość działania – wyznaczenie linii poziomych i pionowych zajmuje maksymalnie kilkanaście sekund. Jeśli porównamy to z czasem potrzebnym na wyznaczenie linii przy użyciu tradycyjnej poziomicy, wnioski nasuwają się same. Co ważne, za pomocą lasera krzyżowego możliwe jest także wyznaczenie linii skośnych, po uprzednim odpowiednim ustawieniu urządzenia i zablokowaniu go w optymalnej pozycji. W zależności od marki i stopnia zaawansowania, lasery krzyżowe mogą emitować jedną lub kilka wiązek jednocześnie, co pozwala maksymalnie usprawnić proces wyznaczania linii. Wszystkie te zalety laserów krzyżowych bledną jednak w porównaniu z ich precyzją – większość modeli pozwala bowiem na odmierzenie odległości z dokładnością do 1mm. Warto także wiedzieć, że niektóre modele laserów krzyżowych wyposażone są także w opcję samo poziomowania oraz pozwalają na pracę w 360 stopniach, co znacznie zwiększa możliwości urządzenia i pozwala wykorzystać na znacznie więcej sposobów.

Laser krzyżowy a poziomica laserowa – na czym polega różnica?

Skoro ustaliliśmy już, że lasery krzyżowe stanowią najnowocześniejszą wersję tradycyjnych poziomic z libellą, pozostaje pytanie czym w takim razie różnią się od poziomic laserowych? Sytuacji nie ułatwia fakt, że oba te określenia traktowane są synonimicznie, a przyrządy traktowane tożsamo. Tymczasem to dwa, zupełnie równe urządzenia, choć na pierwszy rzut oka prezentują się podobnie. Charakterystyczną cechą poziomic laserowych jest to, że emitują pojedynczą wiązkę zielonego lub czerwonego światła w linii poziomej. Już samo to pozwala znacznie ułatwić wyznaczanie linii poziomej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele zachodu generuje wyznaczanie poziomu za pomocą tradycyjnej poziomicy i ołówka.Tymczasem lasery krzyżowe, poza wiązką (lub wiązkami) poziomymi, emitują także wiązkę pionową – co znacznie zwiększa jego funkcjonalność i liczbę zastosowań.

Laser krzyżowy – w jakich pracach się sprawdzi?

Skoro wiemy już, że lasery krzyżowe pozwalają wyznaczyć na wybranej płaszczyźnie pion, poziom oraz kąty proste, warto sprawdzić, w jakich sytuacjach możemy go wykorzystać. Należy bowiem wiedzieć, że lasery krzyżowe, choć ich nazwa brzmi poważnie nie są przeznaczone wyłącznie do profesjonalnego użytku – świetnie sprawdzą się także podczas amatorskich prac budowlanych i drobnych remontów. Możliwości, jakie oferuje laser krzyżowy są nieodzowne podczas układania płytek czy tapetowania, a także wykonywania elewacji, montażu płyt kartonowo – gipsowych czy wyznaczaniu linii pod kable, a nawet – wyznaczania skosów poddasza. To wszechstronne urządzenie, które znacznie ułatwi i przyspieszy prace pomiarowe w wielu różnych dziedzinach, a możliwości ich wykorzystania są niemal nieograniczone. Warto także podkreślić, że laserów krzyżowych z powodzeniem można używać zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz – badając np. różnice w poziomie terenu. W tym celu warto jednak wybrać odpowiedni laser emitujący odpowiedni kolor wiązki, a o tym czym różni się laser z czerwoną wiązką od lasera z wiązką zieloną, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule. (link) Należy także pamiętać, że funkcjonalność laserów krzyżowych można zwiększyć poprzez wyposażenie ich w dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty, tyczki, statywy detektory czy łaty.
 

O tym, czym charakteryzuje się laser krzyżowy, jakie są jego możliwości i gdzie się sprawdzi oraz czym właściwie różni się od poziomicy laserowej, pisaliśmy w poprzedniej części wpisu. Tymczasem dziś przyjrzymy się bliżej temu, jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lasera krzyżowego i na co zwracać uwagę w jego specyfikacji. Dlatego, jeśli stoicie przed wyborem odpowiedniego urządzenia dla siebie, ten tekst jest właśnie dla Was.

Kryteria wyboru lasera krzyżowego

Na rynku dostępnych jest kilka modeli laserów krzyżowych, wśród których można wyróżnić przede wszystkim:

Lasery punktowe – ten typ laserów krzyżowych najczęściej wykorzystywany jest w pracach elektrycznych, murarskich czy stolarskich oraz drobnych prac budowlanych. Doskonale sprawdzą się bowiem w przypadku zawieszania półek, blatów czy obrazów oraz montażu gniazdek i rur. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zamiast linii wyświetlają punkty, ustawione względem siebie pod kątami prostymi.

Lasery krzyżowe liniowe – ten typ laserów wykorzystywany jest w bardziej zaawansowanych i wymagających pracach, takich jak kładzenie tapet, poziomowanie ścian czy montaż płyt kartonowo – gipsowych. Jednocześnie, ten typ doskonale sprawdzi się także w skomplikowanych pracach elektrycznych, takich jak prowadzenie pełnego okablowania.

Lasery krzyżowe obrotowe – to zaawansowane urządzenie wyposażone nie tylko w laser, ale także lustra, dzięki czemu charakteryzują się maksymalną precyzją pomiarów. Do tego typu lasera niezbędne jest użycie statywu, oferuje jednak maksymalna płynność i efektywność pracy. Z tego względu wykorzystywany jest najczęściej podczas zaawansowanych prac budowlanych, takich jak stawianie fundamentów.

To, który z wyżej wymienionych typów laserów wybrać, zależy w głównej mierze od rodzaju i stopnia zaawansowania wykonywanych prac i przeznaczeniem urządzenia. W przypadku prostych i sporadycznych prac domowych, takich jak montaż półek czy wieszanie obrazów, wystarczy prosty model wyposażony w podstawowe funkcje. Jeśli jednak laser krzyżowy ma być wykorzystywany podczas prac budowlanych w różnorodnych warunkach, warto wybrać zaawansowany model, o wysokiej klasy solidnej obudowie i wyposażony w szereg dodatkowych funkcji.

Przy wyborze lasera krzyżowego warto także wziąć pod uwagę zasięg urządzenia – w zależności od modelu i stopnia jego zaawansowania może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów. Większość półprofesjonalnych modeli oferuje zasięg do około 20 metrów, zaś specjalistyczne urządzenia nawet 45 metrów. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego koloru emitowanej przez laser wiązki (więcej na ten temat tu (link)) oraz o tym, że do prac wykonywanych na zewnątrz niezbędny będzie detektor, służący do wychwytywania wiązki z dużej odległości.

Istotnym parametrem jest także moc wiązki laserowej – im jest większa, tym lepiej widoczny laser w warunkach np. dużego nasłonecznienia. Istotne w tym kontekście są także grubość linii – zbyt gruba może skutecznie utrudnić precyzyjną pracę. Dobrej jakości lasery krzyżowe emitują wiązkę o szerokości 1 mm.

Profesjonalne i zaawansowane prace wymagają także specjalistycznych rozwiązań, dlatego w przypadku tego typu działań przyda się laser krzyżowy 360 stopni. Tego typu lasery wyświetlają linie na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, których kąt działania wynosi od 120 do 140 stopni.

Laser krzyżowy powinien być wyposażony także w wysokiej jakości, solidną obudowę, która pozwoli na wykorzystywanie go do zaawansowanych prac na zewnątrz i wewnątrz, w każdych warunkach. Szczelna obudowa ochroni wnętrze lasera przed drobinkami kurzu, wilgocią czy pyłem oraz zapewni mu bezawaryjne działanie przez długi czas.

Ostatnią kwestią jest ładowanie – nie jest bowiem tajemnicą, że lasery krzyżowe potrzebują zasilania. Na rynku dostępne są modele wyposażone w akumulator i ładowarkę, co pozwala wydłużyć czas pracy i niweluje ryzyko przypadkowego rozładowania.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
KAMMAR s.c. Reviews with ekomi-pl.com
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

KAMMAR S.C. Opinie z ekomi-pl.com
© 2022 KAMMAR s.c. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu