0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.II
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.II

Data dodania: 08-07-2022

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.II

Powracamy do Was z tematem najlepszej kosiarki do trawy – tematem, który niejednokrotnie potrafi nieźle namieszać w głowie. Okazuje się bowiem, że wybór dobrej i – przede wszystkim – dopasowanej do potrzeb kosiarki wcale nie jest tak prosty i oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, takich jak rodzaj zasilania, napęd, dodatkowe akcesoria, a także powierzchnię trawnika i częstotliwość koszenia – wszystko to wymaga zatem dobrego rozeznania w temacie. Nie ulega zatem wątpliwości, że wybór odpowiedniej kosiarki nie powinien być dziełem przypadku, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na ten temat. Poprzednią część wpisu, w którym opisaliśmy rodzaje zasilania w kosiarkach do trawy, ich wady oraz zalety, możecie znaleźć TUTAJ

Dziś z kolei skupimy się na pozostałych aspektach, które należy wziąć po uwagę.

Napęd w kosiarce do trawy – tak czy nie?

Napęd lub jego brak to kolejna istotna kwestia, której warto się bliżej przyjrzeć podczas wyboru kosiarki. Wbrew pozorom decyzja wcale nie jest oczywista, oba te rozwiązania mają bowiem zarówno wady, jak i zalety. Kosiarki ogrodowe wyposażone w napęd charakteryzują się tym, że by urządzenie poruszało się naprzód nie trzeba go pchać – całość bowiem porusza się samoczynnie za pomocą napędu właśnie. Jedyną kwestią, która wymaga ingerencji użytkownika jest nadanie kosiarce odpowiedniego kierunku koszenia. Dzięki temu samo skracanie trawy jest proste, szybkie i komfortowe – tego typu rozwiązanie jest zatem idealne w przypadku trawników o dużych rozmiarach. Jednocześnie jednak należy pamiętać o tym, że kosiarki z napędem są ciężkie, co może stanowić pewien problem – zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się go wyłączyć. Duża waga kosiarek z napędem może także sprawiać problem w przypadku trawnika o dużej liczbie nierówności i zakamarku.

Kosiarki ogrodowe bez napędu charakteryzuje się tym, że by wprawić urządzenie w ruch konieczna jest praca mięśni – ich użytkowanie wiąże się zatem z pewnym wysiłkiem. Jednocześnie brak napędu przekłada się na znacznie mniejszą masę samego urządzenia, co sprawia, że sterowanie nią nie jest zbyt wymagające. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne sterowanie – w przeciwieństwie do kosiarek z napędem, prowadzenie kosiarki bez napędu nie stanowi bowiem aż takiego wyzwania. Istotną cechą kosiarek bez napędu jest także fakt, że są tańsze, niż kosiarki z napędem, ze względu na brak elementów napędowych są także mniej awaryjne.

Sam napęd w kosiarkach występuje w dwóch podstawowych wersjach: wykonany w konstrukcji kątowej lub za pomocą przekładni ślimakowej. W pierwszym przypadku całość zbudowana jest z paska oraz kół zębatych, które napędzają mechanizm. W drugim zaś wykorzystano wirnik śrubowy oraz koło zębate – te napędy mają jednak tendencję do samohamowności. Istotne jest także samo miejsce, w którym umieszczono napęd – kosiarki z napędem na przednią oś sprawdzą się przede wszystkim w przypadku prostych i równych trawników, zaś urządzenia z napędem na tylną poradzą sobie w trudnym terenie z nierównościami.
 

alt


Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze?

Decydując się na kosiarkę ogrodową warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów, w szczególności materiału, z jakiego wykonana została obudowa – powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne, w szczególności uderzenia powstałe od kamieni. Istotnym elementem wyposażenia kosiarki do trawy jest także kosz na trawę, o optymalnej pojemności i wykonany z dobrej jakości tworzywa.

Istotnym kryterium wyboru, który nie dotyczy stricte samej kosiarki, jednak ma niebagatelny wpływ na wybór są powierzchnia oraz rodzaj trawnika. Im mniejszy trawnik, tym prostsza powinna być kosiarka. Z tego względu w przypadku trawników o małej powierzchni do 50 metrów kwadratowych oraz w przypadku braku dostępu do zasilania, warto zdecydować się na kosiarkę ręczną. Większe trawniki o powierzchni powyżej 500 metrów kwadratowych wymagają już bardziej zaawansowanego sprzętu, i tu warto rozważyć zakup kosiarki elektrycznej (w przypadku dostępu do zasilania) lub spalinowej (w przypadku braku dostępu do zasilania). Rodzaj trawnika oraz rodzaj terenu również determinują wybór kosiarki. Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku terenu o zróżnicowanej powierzchni warto zdecydować się na model ze wspomaganiem np. napędem na tylną oś oraz zasilane za pomocą paliwa.
 

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu