0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.I
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.I

Data dodania: 28-06-2022

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.I

Kosiarka to niezbędny element w pracy każdego ogrodnika, a także wszystkich szczęśliwych właścicieli działek rekreacyjnych czy przydomowych ogrodów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wypielęgnowany trawnik stanowi dumę właścicieli, pięknie się prezentuje i co tu dużo mówić – jest także wizytówką każdego domu. Jednak dbanie o trawę to nie tylko dobrej jakości nasiona, uzupełnianie ubytków, napowietrzanie gleby i odpowiednie nawożenie, ale przede wszystkim – regularne koszenie i przycinanie do odpowiedniej długości. I choć czasy, w których do tego typu prac ogrodniczych wykorzystywano kosę dawno już minęły, to jednak wybór dobrej i dopasowanej do naszych oczekiwań kosiarki także nie należy do najprostszych. Dlatego zebraliśmy dla Was w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kosiarek, kryteriów wyboru oraz tego, na co zwracać uwagę podczas kupna. Zaczynamy!

Rodzaj zasilania

Pierwszym i nadrzędnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kosiarki do trawy jest rodzaj jej zasilania – ten parametr przekłada się bowiem bezpośrednio na sposób i komfort użytkowania. Pod tym kątem dostępne na rynku kosiarki można podzielić na kosiarki ręczne, spalinowe i elektryczne. Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy, zalety oraz wady każdego z powyższych rodzajów.

Kosiarki ręczne

Ten typ kosiarki ma trzy główne zalety: jest tani, ma maksymalnie uproszczoną budowę i nie wymaga podłączenia do prądu. Wszystko to sprawia, że sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie nie ma stałego podłączenia do sieci energetycznej, a także podczas koszenia niewielkich i mało wymagających trawników. Jednocześnie kosiarki ręczne nie emitują hałasu, ani spalin i są wyjątkowo tanie w eksploatacji – jedyne czego potrzebujesz, by ich użyć jest siła Twoich mięśni. Niemniej to, co jest zaletą kosiarek ręcznych, może także okazać się ich największą wadą – podczas koszenia trawnika trzeba się nieco namęczyć, a sama obsługa wymaga opanowania odpowiedniej techniki.

Większość kosiarek ręcznych wyposażona jest w noże listwowe montowane na mechanizmach cylindrowych, bębnowych lub walcowych. Podczas wyboru kosiarki ręcznej warto zwrócić uwagę czy urządzenie posiada regulację wysokości koszenia oraz jaka jest szerokość cięcia. Pierwszy parametr pozwoli dostosować długość trawnika, drugi zaś – pozwoli na zoptymalizowanie wysiłku i komfortową pracę. Warto także zwrócić uwagę na obecność kosza na trawę, który pozwoli uniknąć grabienia pozostałych po koszeniu resztek.
 

alt

Kosiarki spalinowe

Ten typ kosiarek to zdecydowanie urządzenia do zadań specjalnych. Poradzą sobie z wysoką trawą, chaszczami oraz zróżnicowanym terenem, zaś brak plączącego się pod nogami kabla pozwali dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie sięga przedłużacz. Ten typ kosiarek najczęściej wyposażony jest w duży, dwu lub czterosuwowy silnik o wysokiej mocy wynoszącej od 4 do 6KM, dzięki czemu świetnie radzi sobie także ze stwardniałymi i grubymi łodygami. Duży silnik oraz fakt, że całość zasilana jest za pomocą benzyny i oleju sprawia jednak, że kosiarki spalinowe są stosunkowo ciężkie i wymagają użycia siły przy manewrowaniu, zwłaszcza po zróżnicowanym terenie. Minusem kosiarek spalinowych jest także fakt, że emitują szkodliwe dla środowiska spaliny oraz są dosyć głośne – chociaż ten ostatni aspekt zależy w głównej mierze od typu silnika. Decydując się na ten typ kosiarki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj silnika (dwusuwowe są głośniejsze, emitują więcej spalin i wymagają specjalnego paliwa, ale są lżejsze, czterosuwowe zaś są ciężkie, jednak cichsze i o mniejszej emisji spalin) oraz jego moc – im większa, w tym trudniejszym terenie poradzi sobie urządzenie. Tak jak w przypadku kosiarek ręcznych należy także sprawdzić czy urządzenie wyposażone jest w regulację wysokości koszenia (w oparciu o dźwignię lub mechanizm centralny) oraz jaka jest szerokość koszenia – optymalna wynosi od 40 do 50 cm. Mile widziana jest także solidna, zabezpieczająca przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz rdzą obudowa, kosz na trawę oraz możliwość mulczowania, czyli dodatkowego rozdrabniania skoszonej trawy.
 

alt

Sprawdź dalszą część artykułu: Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Cz.II
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu