0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Jak wybrać prezent dla majsterkowicza?
Leasing - baner informacyjny
 • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Jak wybrać prezent dla majsterkowicza?

Data dodania: 03-09-2020

Wielu mężczyzn ma smykałkę do majsterkowania. Całymi dniami potrafią majstrować przy silniku, naprawiać szafkę, składać skomplikowane modele samolotów, statków, tworzyć oryginalne przedmioty z niczego. Czasem też spod ich ręki wychodzą prawdziwe dzieła sztuki i nie ma się czemu dziwić. Zajęcie, które tak wciąga, nie wynika z konieczności czy obowiązku, a z prawdziwej pasji, której się zupełnie oddają.


Co nauka mówi o majsterkowiczach

Majsterkowiczów wyróżnia cecha, o której oni sami często nie wiedzą. Wyłoniono ją w psychologii poznawczej, badającej funkcjonowanie mózgu człowieka w relacji do wykonywanych przez niego czynności. Nazywana jest zdolnością do przełamywania fiksacji funkcjonalnej. Cecha ta uniemożliwia rozwiązywanie wielu zadań lub znalezienie rozwiązań z użyciem typowych narzędzi albo bez narzędzi. Innymi słowy, majsterkowicz to osoba, która w różnym stopniu posiada zdolność do wykorzystywania narzędzi i półproduktów w nowy, nieoczekiwany sposób, tworząc często konstrukcje lub rozwiązując problemy w niemal niemożliwy sposób. Twórczość, otwarty umysł, zmysł wynalazczy i skłonność do znajdowania nowych rozwiązań to niewątpliwie podstawowe cechy każdego majsterkowicza. Odnalazły one również swój archetyp w serialu „MacGyver”, w postaci bohatera, który robił „wszystko z niczego”.

Cechy majsterkowicza i jego zainteresowania a prezent

Generalnie majsterkowiczów można przypisać do dwóch grup. Najczęściej są to osoby, które po prostu lubią poświęcać się tworzeniu lub takie, które najogólniej – lubią naprawiać. W każdym jednak przypadku towarzyszą im podobne cechy, nieodzowne przy omawianej pasji. Osoby takie mają zawsze zdolności manualne, niezbędne w pracach precyzyjnych. Wyróżnia je cierpliwość potrzebna do wielogodzinnej nieraz pracy. Ważna jest również umiejętność analizy funkcjonowania różnych urządzeń i można tu mówić o pewnym talencie – majsterkowicz wie, jak działa wiele urządzeń, nie znając ich wcześniej.

W każdym też przypadku majsterkowicz czerpie przyjemność z wykonywania samej pracy, a nie jedynie z jej efektów. Jest to w pewnym stopniu sposób na życie, dlatego też prezent, który pozwala lub ułatwia codzienne realizowanie tej pasji, zawsze znajdzie odpowiednie miejsce w jego domu lub garażu.

Przykładowe prezenty dla MacGyverów

Zastanawiając się więc nad tym, jaki kupić prezent pasjonatowi majsterkowania, warto pomyśleć, co go najbardziej pochłania. Należy zauważyć, że w takim wypadku liczyć się będą rzeczy praktyczne, gotowe do użytku. Taki prezent sprawi największą radość, a ponadto będzie stale towarzyszyć obdarowanemu.

Dla majsterkowicza stolarza wartościowymi prezentami mogą być chociażby:

 • automatyczny ołówek – jest to wbrew pozorom specjalistyczny ołówek, posiadający wiele funkcji, a m.in. zmywalny wodą, co oznacza, że nie pozostawi trwałych śladów na surowym drewnie,
  alt

 • kątownik stolarski z poziomicą – szczególnie pomocny podczas pracy nad meblami, pozwala m.in. na wykonywanie pomiarów w przybliżeniu (gdy nie można ich zebrać inaczej),
  alt

 • zestawy frezów do drewna wykonane ze spiekanych węglików – cenione przez stolarzy i potrzebne przy obróbce drewna do nadawania mu kształtu czy wykonywania bruzd, gwintów etc.
  alt

Pasjonat poświęcający wiele czasu na remont domu, stale coś zmieniający i ulepszający, z pewnością ucieszy się z:

 • podświetlanej, laserowej poziomicy – potrzebnej przy niemal każdym remoncie, ale też cieszącej oko przez swój nowoczesny wygląd i dodatkowe funkcje;
  alt

 • maszyny do cięcia glazury – która zawsze się przyda do przeprowadzenia zmian, remontu i napraw, które mogą mieć postać chociażby wymiany jednej uszkodzonej płytki;
  alt

 • miara zwijana w postaci breloka metrówka jest potrzebna w niemal każdej pracy, dlatego jej poręczność ma znaczenie; tę można zawsze mieć pod ręką, przy kluczach czy podpiętą do szlufki.
  alt

Natomiast dla pasjonata naprawiania samochodów oraz motocykli lub chociaż poświęcającego własnym pojazdom większą ilość czasu, warto wybrać:

 • zestaw tzw. bitów – groty służące do wkręcania, które mają szerokie zastosowanie w mechanice pojazdów,
  alt

 • elektroniczny prostownik – urządzenie nieodzowne w każdym garażu, służące do ładowania akumulatorów,
  alt

 • zestaw kluczy imbusowychniezbędne do wykręcania i przykręcania specyficznych śrub znajdujących się w samochodach i motocyklach.
  alt

Sprawdź również naszą kategorie Pomysł na prezent.
W
ażnym elementem prezentu dla majsterkowicza jest zorientowanie się, co już ma w swoim warsztacie. Dlatego przed zakupem, jeśli ma on być niespodzianką, warto słuchać uważniej i sprawdzić, czy wybrany prezent rzeczywiście uzupełni zebrany dotąd arsenał.

Zrozumieć pasję do majsterkowania

Pasja do majsterkowania ma obecnie różną postać, ale jej korzenie bywają wspólne. Pasją zarażał dawniej Adam Słodowy, którego filmy w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, poświęcone majsterkowaniu, biły rekordy popularności. Nie wynikało to jedynie z faktu, że ciekawych programów mieliśmy wówczas niewiele. Adam Słodowy był polskim MacGyverem jeszcze zanim pojawił się ów współczesny archetyp. Potrafił zainspirować i w niezwykle prosty sposób tłumaczył rzeczy skomplikowane, niezrozumiałe.

Także znacznie młodsi mężczyźni, którzy nie pamiętają Adama Słodowego, szukają wzorów dla siebie w telewizji i w Internecie. Oglądając dokonania innych, sami również czują się na siłach zrobić porządek z własnymi pojazdami, meblami, mieszkaniem. To przyjemne z pożytecznym w najbardziej praktycznym wydaniu.

Komentarze (1)
Michał 12-10-2021 10:10:03
Ciekawy artykuł

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu