Tarcze pilarskie – wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem
Docinanie, przecinanie pod odpowiednim kątem i cięcie – pilarki to wszechstronne urządzenia niezbędne wszystkim, którzy zawodowo lub profesjonalnie zajmują się remontami, pracami wykończeniowymi i budowlanymi lub majsterkowaniem. Jednak pilarka pilarce nierówna, a na rynku znaleźć można kilka rodzajów pilarek tarczowych różniących się od siebie konstrukcją, parametrami i przeznaczeniem. Wszystkie jednak łączy jedno – wymagają odpowiednich tarcz pilarskich, które pozwolą w pełni wykorzystać ich możliwości. Jednak wybór odpowiedniego modelu tarczy nie należy do prostych, pod uwagę należy bowiem wziąć szereg różnorodnych czynników. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o tarczach pilarskich, dzięki którym znalezienie optymalnego rodzaju będzie znacznie prostsze. Zaczynamy!
Tarcze pilarskie – jak są zbudowane?
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje tarcz pilarskich, różniące się od siebie sposobem i materiałem wykonania: pierwszy z nich to tarcze jednorodno materiałowe ze stali, drugi z kolei to tarcze dwumateriałowe, posiadające korpus ze stali, zęby zaś – ze spiekanych węglików. To właśnie drugi rodzaj tarcz należy do najchętniej wybieranych i najpopularniejszych, wykorzystywany przede wszystkim w pilarkach stołowych, ręcznych i ukośnicach. W większości modeli tarczy pilarskich stal, z której zostały wykonane jest dodatkowo hartowana co pozwala zwiększyć jej żywotność. Warto także zwrócić uwagę czy tarcze pilarskie, które zamierzamy wybrać wyposażone są w specjalne nacięcia, zwane szczelinami dylatacyjnymi, pozwalającymi na sprawne odprowadzenie ciepła oraz redukcję wibracji i hałasu.
Tarcze pilarskie – podstawowe parametry
Liczba zębów – to zdecydowanie najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę przed wyborem jest liczba zębów znajdujących się na ostrzach. To od nich w głównej mierze zależy precyzja, prędkość oraz to, jaki materiał będzie można nimi ciąć. Główna zasada mówi, że im cieńszy oraz twardszy materiał do obróbki, tym więcej zębów powinno znajdować się na tarczy. Analogicznie – miękkie i grube materiały wymagają mniejszej liczby zębów.
Kształt zębów – ten parametr odpowiada za wydajność oraz jakość cięcia, dlatego jest równie istotny co liczba zębów. Wśród modeli dostępnych na rynku wyróżnia się te z zębami trapezowymi, szerokimi i prostymi, przeznaczonymi do obróbki materiałów twardych oraz tarcze z zębami na przemian skośnymi, służące do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych.
Kąt natarcia – od tego parametru zależy z kolei przebieg samego procesu cięcia. Dopasowuje się go do właściwości, jakie posiadają materiały, które zamierzamy pociąć. Warto wspomnieć, że zakres kąta wynosi od - -10° do 30°, przy czym niski i ujemy stopień stosuje się podczas przecinania materiału twardego, zaś ten w zakresie od 15°-30°, pozwala na efektywną pracę na materiałach miękkich.
Zewnętrza średnica tarczy – to kolejna ważna rzecz, która pozwoli dopasować rozmiar tarczy do posiadanego przez nas urządzenia. Wartości dla tego parametru znajdują się w specyfikacji oraz tabliczce znamionowej. Należy jednak pamiętać, że konkretne modele pilarek wymagają zastosowania tarczy o prawidłowej nominalnej średnicy – niedostosowanie się do wytycznych producenta niesie bowiem za sobą poważne zagrożenie wypadkiem.
Otwór mocujący – sama wartość nominalnej średnicy to za mało, by odpowiednio dopasować tarczę do pilarki. Liczy się także średnica otworu mocującego, zwana także średnicą wewnętrzną. Tu również jej wartość powinna być precyzyjnie dopasowana do modelu posiadanej pilarki, jednak producenci dopuszczają możliwość stosowania pierścieni redukcyjnych.
Szerokość zęba – to ostatni z parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru tarczy pilarskiej. Jest jednak nie mniej ważny, niż reszta, umożliwia bowiem wykonanie precyzyjnych i szczegółowych cięć oraz ma wpływ na ich wydajność. Szerokość zęba ma także wpływ na moc potrzebną do napędu piły tarczowej, dlatego warto wybierać modele które pod względem obciążenia dopasowane są do modelu posiadanej pilarki.