Frezy do drewna – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z obróbką drewna, czy masz już za sobą pewne doświadczenie w tej kwestii z pewnością wiesz, jak duże znaczenie podczas pracy z powierzchniami drewnianymi ma frezarka. To ona pozwala na uzyskanie szczegółowych zdobień i fantazyjnych wzorów i wszelkich kształtów z precyzją, jakiej nie jest w stanie zaoferować żadne inne urządzenie. Jednak tym, bez czego żadna frezarka obyć się nie może są odpowiednie frezy – to one bowiem w głównej mierze pozwalają na stworzenie wysokiej jakości drewnianych konstrukcji.
Frezy – podział ze względu na przeznaczenie i materiał wykonania
Zasadniczo frezy do drewna to po prostu końcówki przeznaczone do mechanicznej obróbki drewna, które mocuje się bezpośrednio do wspomnianej wcześniej frezarki. Najczęściej wykonane ze stali szybkotnącej, spiekanych węglików lub płytki diamentowej pozwalają na pracę z materiałem o różnej twardości . Należy jednak pamiętać, że rodzaj frezów należy dopasować zarówno do obrabianego surowca, jak i możliwości frezarki, dlatego poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych rodzajów dostępnych na rynku.
Frezy ze stali szybkotnącej przeznaczone są przede wszystkim do opracowywania miękkiego drewna takiego jak sosna, świerk, lipa czy jodła. Wspomniane gatunki nie wymagają twardego materiału obrabiającego i są wyjątkowo łatwe w modyfikacji.

Frezy węglikowe (widiowe) to z kolei najbardziej wszechstronny rodzaj frezów, chętnie wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki swoim parametrom sprawdzą się równie dobrze przy obróbce zarówno miękkiego, jak i twardego drewna, również egzotycznego. Ten typ frezów świetnie poradzi sobie także w obróbce materiałów drewnopochodnych takich jak płyta MDF, płyta wiórowa czy sklejka. Ich niekwestionowaną zaletą jest także dłuższa, niż w przypadku frezów ze stali szybkotnącej żywotność oraz odporność na wysokie temperatury.

Frezy diamentowe to kategoria frezów stworzona z myślą o profesjonalistach i obróbce litego drewna i materiałów drewnopodobnych. Ich zastosowanie możliwe jest wyłącznie z połączeniu z odpowiedniej klasy frezarką, najczęściej przemysłową o określonej liczbie obrotów. Ze względu na zastosowanie płytek diamentowych frezy tego typu charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością, dlatego sprawdzą się przede wszystkim w zakładach stolarskich oraz wszędzie tam, gdzie obróbka drewna odbywa się w sposób ciągły. Szacuje się, że ich żywotność jest 100 razy dłuższa, niż innych rodzajów frezów, co przekłada się także na ich cenę.

Frezy – najpopularniejsze rodzaje
Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie frezy powinny być dopasowane nie tylko do rodzaju materiału, ale także typu frezarki. Kompatybilność frezów i frezarki jest szczególnie istotną kwestią, bowiem niektóre rodzaje frezów mogą być zamontowane wyłącznie w konkretnych typach urządzeń. Stąd tak istotne jest dobranie odpowiednich systemów mocowania, pozwalających na połączenie obu tych elementów. Frezy do drewna ze względu na sposób mocowania dzielą się na kilka głównych typów:
-
Frezy nasadzane – stanowią zdecydowanie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną grupę frezów. Wyposażone są w specjalny otwór umożliwiający zamontowanie do wrzeciona frezarki. Ważną cechą tego typu frezów jest możliwość ich dostosowania do średnicy trzpienia dzięki redukcji wielkości otworów. Frezy nasadzane wykorzystywane są we frezarkach dolnowrzecionowych.
-
Frezy trzpieniowe – ten typ frezów wyposażony jest w specjalne trzpienie umożliwiające stabilne zamocowanie do frezarki. Mocuje się je zarówno we frezarkach dolnowrzecionowych, górnowrzecionowych, jak i urządzeniach typu CNC. Decydując się na zakup tego rodzaju frezów warto zwrócić uwagę na średnicę trzpienia – jej rozmiar powinien być bowiem dopasowany do modelu frezarki. Frezy trzpieniowe dzielą się na kilka typów różniących się pomiędzy sobą przede wszystkim kształtem i konstrukcją ostrzy oraz przeznaczeniem poszczególnych modeli.