0,00 zł 0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Elektryczny strug do drewna – jak wybrać najlepszy?
Leasing - baner informacyjny
  • PayPo
Świadectwo wzorcowania kalibracji PCA
Dlaczego warto nas wybrać? - kammar24.pl
Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł

ZNIŻKI DLA STAŁYCH KLIENTÓW

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

15 LAT DOŚWIADCZENIA

100% POLSKA FIRMA

Elektryczny strug do drewna – jak wybrać najlepszy?

Data dodania: 26-07-2022

Elektryczny strug do drewna – jak wybrać najlepszy?

Elektryczny strug do drewna to jedno z tych narzędzi, które powstało na kanwie swojego ręcznego prototypu – stary, poczciwy hebel, od stuleci służącego do prac związanych z obróbką drewna. Jednak dodanie akumulatora sprawiło, że to urządzenie pozwala nie tylko na znacznie szybszą i wygodną pracę, ale także zapewnia większą precyzję i łatwość prowadzenia, niż tradycyjny hebel ręczny. Tego typu narzędzia umożliwiają nie tylko struganie czy wręgowanie, ale także fazowanie i skracanie i felcowanie. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów elektrycznych strugów do drewna – poczynając od najprostszych, przeznaczonych do prac domowych majsterkowiczów, przez półprofesjonalne, na heblarkach dla zawodowców kończąc. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej elektrycznym strugom do drewna i sprawdzimy na co zwracać uwagę przy wyborze, by wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb.

Elektryczny strug do drewna – jak działa i do czego służy?

Zarówno strug do drewna w podstawowej formie, jak i modele przeznaczone dla profesjonalistów mają ten sam schemat działania – elementem roboczym są bowiem pojedyncze wały z ostrzami. Na rynku dostępne są strugi elektryczne jedno, dwu lub czteroostrzowe, napędzane przez silnik o mocy od 0,5 do 1 kW.

Najczęściej strugi elektryczne wykorzystywane są do obróbki drewna, zwłaszcza pojedynczych desek o średniej szerokości. Tego typu narzędzia najlepiej sprawdzą się podczas takich czynności jak:

  • Wręgowanie, czyli wykonywanie wgłębień wzdłuż opracowywanego materiału. Poszczególne modele strugów elektrycznych oferują różne głębokości, najlepsze modele oferują głębokość wręgu nawet do 10 mm. Niektóre modele współpracują także z prowadnicą boczną, co pozwala na liniowe prowadzenie urządzenia.

  • Fazowanie, czyli obrabiania krawędzie – do tego typu prac najczęściej wykorzystuje się frezarki. Dobre strugi do drewna wyposażone są jednak w rowki umieszczone w dolnej części stopy, które pozwalają na wykonanie fazowania właśnie za pomocą struga.

  • Struganie – czyli wygładzanie drewnianych powierzchni, odbywające się poprzez zdzieranie cienkich warstw drewna. Najczęściej jest to pierwszy etap prac przygotowujący drewno do dalszej obróbki. Strugi elektryczne pozwalają na precyzyjne zdzieranie warstw o pożądanej grubości.

  • Przycinanie i skracanie – ważną zaletą struga elektrycznego jest możliwość przycięć oraz skróceń, warto jednak pamiętać, że dotyczy to stosunkowo niewielkich, drewnianych elementów.

 

alt


Strug elektryczny – parametry

Decydując się na zakup struga elektrycznego warto szczególną uwagę zwrócić na parametry urządzenia – od nich bowiem zależy jakość i komfort pracy. Dlatego najważniejsze kwestie, które warto sprawdzić w specyfikacji to:

  • Moc strugarki elektrycznej – to główny parametr, który wpływa na efektywność i komfort pracy. Nie jest zaskoczeniem, że im wyższa moc, tym łatwiejsza praca, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z twardym drewnem. Większość dostępnych na rynku strugarek elektrycznych posiada moc od 600 do 1000W.

  • Liczba obrotów głowicy na minutę – to parametr, który z kolei pozwala na większą precyzję. Im wyższa liczba obrotów, tym szybsze urządzenie, im szybsze z kolei – tym bardziej dokładne. Z tego względu warto wybrać strugarkę o wysokiej liczbie ogrotów.

  • Szerokość głowicy - w tym przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj obrabianych materiałów – w przypadku elementów, posiadających trudnodostępne miejsca zdecydowanie lepiej sprawdzi się strugarka o małej głowicy, zaś przy obrabianiu płaskich i dużych powierzchni – zdecydowanie lepiej i efektywniej sprawdzi się model o szerokiej głowicy.

  • Maksymalna głębokość strugania – to szczególnie istotny parametr, który pozwala na precyzyjne określenie głębokości strugania. Większość dostępnych na rynku strugarek oferuje pracę o głębokości 2 mm, jednak niektóre modele pozwalają na znacznie głębszą pracę.

  • Rodzaj zasilania – większość dostępnych na rynku modeli zasilanych jest za pomocą kabla, na rynku znaleźć jednak można także modele wyposażone w akumulator. Ich efektywność jest nieco mniejsza, niż w przypadku strugarek podłączanych do sieci, jednak niekwestionowaną zaletą jest fakt, że pozwalają na pracę w dowolnym miejscu.

 

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

© 2008-2022 KAMMAR Sp. z o.o. ::wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu